Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Folder wydany przez AES

Od 2005 r. trwają starania, aby przypomnieć mieszkańcom Mazowsza, Polski i Europy o ks. jezuicie Macieju Kazimierzu Sarbiewskim (1595-1640) - pierwszym polskim poecie rangi europejskiej, uwieńczonym Wawrzynem Poetyckim w Rzymie przez Papieża Urbana VIII w 1623 r. (dziś równoznacznym z Nagrodą Nobla); prof. Akademii Wileńskiej, doradcy króla Władysława IV Wazy. Ten największy poeta Europy XVII w., którego do dziś żaden z poetów polskich nie prześcignął pod względem liczby przekładów i wydań na Zachodzie, urodził się we wsi Sarbiewo pod Płońskiem, ale na ziemi rodzinnej jest niemal zapomniany. „Polski Horacy” jest bardziej znany w Europie, szczególnie na Litwie i w krajach zachodnich, gdzie na jego temat prowadzi się badania naukowe i wydaje dzieła w różnych językach.

W 410. rocznicę jego urodzin mazowieccy poeci i pisarze zainicjowali w 2005 r. I Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Trwająca wówczas 3 dni impreza od razu odniosła sukces, objęła swoim zasięgiem kilka miejscowości Płn. Mazowszu (5 powiatów), w jej przygotowanie włączyły się samorządy wszystkich szczebli, władze państwowe, szkoły, parafie, domy kultury, muzea, biblioteki, organizacje społeczne, Jezuici. Był to cały blok imprez: z sesją naukową, koncertami poetycko-muzycznymi, spotkaniami pisarzy z kilku państw, wystawami, nabożeństwami; ukazały się też 3 książki i ogłoszono kilka konkursów „O Laur Sarbiewskiego” (poetycki, krasomówczy, plastyczny oraz dla liceów ogólnokształcących). Do tej pory odbyły się 3 edycje Międzynarodowych Dni Ks. M. K. Sarbiewskiego (2005-2007), pod honorowym patronatem Biskupa Diecezji Płockiej i Marszałka Sejmu RP.

W 2006 r. inicjatorzy tej akcji powołali Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana (AES). Zostało ono zarejestrowane 3 stycznia 2007 r. w KRS w Warszawie, z siedzibą w zabytkowej plebanii w Sarbiewie. Wśród 20 założycieli AES są zarówno lokalni twórcy, animatorzy kultury, duchowni i samorządowcy, jak też ceniące „sarmackiego Horacego” osoby z kraju i z zagranicy. W przyjętym Statucie AES – poza propagowaniem w kraju i za granicą twórczości literackiej i naukowej M. K. Sarbiewskiego - zaplanowano krzewienie chlubnych tradycji kulturowych I RP, współpracę z polskimi i międzynarodowymi instytucjami i organizacjami: naukowymi, kulturalnymi, polonijnymi, społecznymi, oświatowymi, samorządowymi, biznesowymi. Do realizacji tych celów niezbędny jest ponadregionalny obiekt – dawny „Dwór Sarbiewskich” w Sarbiewie – dziś jako międzynarodowe centrum badawcze, edukacyjne, popularyzatorskie, muzealne i organizacyjne AES. Zbudowany Dwór uzupełniłby istniejący w Sarbiewie do dziś cenny zespół barokowy: kościół, plebanię i cmentarz. „Sarbinum” pomieściłoby Muzeum Baroku, bibliotekę, siedzibę Academii oraz karczmę polsko-litewską i hotelik.

Plany te poparły liczne środowiska, w tym samorządy gminy i powiatu (przekażą pod ośrodek działkę nad rzeką w Sarbiewie), artyści (podarowali hymn, logo, obraz i rzeźbę M.K. Sarbiewskiego), parlamentarzyści, władze woj. mazowieckiego, akademicy. Wspólnymi siłami przygotowujemy wniosek o dofinansowanie projektu z UE, wierząc, że realizacja celów AES przysporzy sławy i prestiżu naszemu krajowi, pozwoli poznać staropolskie dziedzictwo kultury sarmackiej, sprzyjać też będzie promocji oraz animacji społeczno-kulturalnej regionu i Polski. Z uwagi na dobro kultury narodowej, oferujemy szeroką współpracę i zapraszamy do włączenia się w to ważne przedsięwzięcie.

prezesi Zarządu Academia Europaea Sarbieviana
dr Teresa Kaczorowska
prof. Aleksander W. Mikołajczak

Academia Europaea Sarbieviana
Sarbiewo, pow. Płońsk
09-130 BABOSZEWO
woj. mazowieckie
tel. +48 023 661 2103

KRS: 0000270876, Regon: 140927837, NIP: 567 182 44 23
Konto: SGB: 56 8213 0008 2006 0801 6719 0001


z zewnątrz
z zewnątrz
i wewnątrz
i wewnątrz

2008-11-20 - K. Turowiecki

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Kroże -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Zamek Królewski w Warszawie -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Czernice Borowe -

Ekspansja - strony Internetowe -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Parafia Zakroczym -

Jezuici w Warszawie -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Parafia Sarbiewo -

Urząd Miasta w Płońsku -

www.ekspansja.eu Ekspansja