Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

V Międzynarodowe Dni M. K. Sarbiewskiego i Jego Academii

Pamięć o pochodzącym z Mazowsza jezuicie Macieju Kazimierzu Sarbiewskim, wybitnym poecie XVII-wiecznej Europy, uhonorowanym poetyckim Wawrzynem przez papieża Urbana VIII (1625), przeżywa renesans. Już po raz piąty, jak zwykle w maju, odbyły się Międzynarodowe Dni „polskiego Horacego” na jego ziemi rodzinnej oraz obrady Academii Europaea Sarbieviana z Sarbiewa.

V Międzynarodowe Dni ks. M. K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (8-10 maja), podobnie jak przed rokiem, rozpoczęły się w Płońsku-Poświętnem – dorocznym III Walnym Zgromadzeniem Academii Europaea Sarbieviana (AES). Stowarzyszenie to powstało w lipcu 2006, na plebanii w Sarbiewie (w KRS zostało zarejestrowane 2 stycznia 2007). Jego członkowie to zarówno lokalni twórcy, animatorzy kultury, duchowni i samorządowcy, jak też ceniące „polskiego Horacego” osoby z kraju i z zagranicy, w tym poeci i uczeni sarbiewolodzy. Wszyscy postawili sobie za cel (w przyjętym Statucie) nie tylko propagowanie twórczości literackiej i naukowej najwybitniejszego poety łacińskiego baroku ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, ale także przypomnienie wartości artystyczno-duchowych epoki baroku oraz krzewienie tradycji kulturowych i historycznych Mazowsza z czasów I RP.

Po niespełna trzech latach działania AES ma już się czym pochwalić. Jest prawnym właścicielem gruntu (0,444 ha) pod budowę „Dworu Sarbiewskich” w Sarbiewie, który zamierza uczynić światowym ośrodkiem twórczym, badawczym i muzealnym, pracującym nad literaturą i kulturą baroku poprzez pryzmat M. K. Sarbiewskiego. Działkę tę Academia nabyła po bardzo korzystnej cenie od samorządów (gminnego i powiatowego) w centrum wsi nad rzeką Raciążnicą - w historycznym miejscu, gdzie stał niegdyś dwór właścicieli Sarbiewa – czyli rodziny Sarbiewskich herbu Prawdzic. AES ma również koncepcję architektoniczną SARBINUM, opracowaną przez architekt Julię Karłowską z Warszawy – która zaprojektowała dwór w stylu mazowieckim wraz z oficyną (tj. przyszłą karczmą polsko-litewską z hotelikiem, mającą zarobić na utrzymanie ośrodka). Stowarzyszenie ma też inne sukcesy, jak wydany w trzech językach kolorowy folder, pocztówki z Dni M.K. Sarbiewskiego, swój hymn (kompozycja Ireny Podobas do ody Sarbiewskiego pt. Do źródła Sony), własne logo (prezent artysty Janusza Golika z Warszawy), pierwsze dary finansowe, a nawet Oddział AES w Niemczech (kolejne mają powstać w Wilnie i Rzymie). Udało się też wykonać projekt rewitalizacji istniejącego do dziś w Sarbiewie zabytkowego zespołu: kościoła, plebanii i cmentarza, a także przygotować i rozdać pierwsze legitymacje członkowskie AES. Academia zdołała zaskarbić już sobie życzliwość wielu środowisk, począwszy od samorządów wszystkich szczebli, poprzez liczne instytucje kultury (muzea, biblioteki, centra kultury), szkoły i uczelnie, parafie i Jezuitów, stowarzyszenia i organizacje społeczne, aż po najwyższe władze państwowe, z parlamentarzystami włącznie.

- O pięknej i cennej inicjatywie wskrzeszania pamięci o „polskim Horacym”, o atmosferze entuzjazmu i zaangażowania w pracy na rzecz tego wielkiego rodaka, dużo słyszałem. Pragnę pogratulować inicjatorom, a także dopomóc – powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, obecny w MCK w Płońsku na uroczystej inauguracji V Międzynarodowych Dni ks. M. K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”.

Pomoc ta jest bardzo potrzebna, bo Academia rozwija się, a nie ma nawet biura z prawdziwego zdarzenia (siedziba na plebanii jest wciąż niewyremontowana, mimo obiecanej pomocy samorządu powiatowego w Płońsku), jej członkowie pracują społecznie, zaś pracy coraz więcej. Jak poinformowała na Walnym Prezes Zarządu AES Teresa Kaczorowska, przygotowany dużym wysiłkiem własnym wniosek aplikacyjny o środki UE (w ramach RPO Woj. Mazowieckiego) na budowę Dworu Sarbiewskich, został odrzucony z powodów formalnych (nie mógł być dofinansowany, bo „podlega pomocy publicznej”, czyli potraktowano jako projekt komercyjny…). Nie udało się też pozyskać funduszy z MKiDN na dofinansowanie dokumentacji technicznej planowanej budowy. Wójt gminy Baboszewo Wiesław Przedpełski obiecał jednak szersze włączenie się lokalnego samorządu w działania AES (m.in. pomoc w nabyciu księgozbioru po śp. Tadeuszu Dłabiku), zaś prof. A.W. Mikołajaczak – złożenie grantu na fundusze, aby wydać dzieła „polskiego Horacego”, a także w organizacji wyjazdu jego śladami do Rzymu.

Academia Europaea Sarbieviana była i w tym roku głównym organizatorem rozpoczętych po III Walnym Zgromadzeniu V Dni ks. M. K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (przez pierwsze trzy lata rolę tę pełnił Ciechanowski Oddział ZLP, ich inicjator w 2005 r. - z okazji 410. rocznicy urodzin poety z Sarbiewa). W festiwal ten zaangażowało się jednak (i współfinansowało) aż 20 innych podmiotów wchodzących w skład Komitetu Organizacyjnego. Wśród współorganizatorów znalazł się w 2009 r. po raz pierwszy Zamek Królewski w Warszawie (M.K. Sarbiewski mieszkał w nim przez ostanie pięć lat swego życia), co przypomni, że „polski Horacy" był z nim związany i nada szerszego wydźwięku społecznego oraz prestiżu. Ta międzynarodowa impreza, którą honorowym patronatem objęli już drugi rok Marszałek Sejmu RP oraz Ordynariusz Diecezji Płockiej, zaś medialnym m.in. TVP Kultura i TVP Warszawa, objęła swoim zasięgiem aż pięć miejscowości (na terenie trzech powiatów): Płońsk, Sarbiewo, Rostkowo, Przasnysz i Ciechanów. Również w tym roku miała charakter zarówno literacki (spotkania pisarzy z czytelnikami, Noc Poetów, koncertach poetycko-muzyczne), naukowy (odczyty: prof. Jana Dzięgielewskiego i prof. Janusza Rohozińskiego), jak i edukacyjny (konkursy dla młodzieży, liczne uczestnictwo w koncertach poetycko-muzycznych, spotkaniach, wystawach, mszach św., itp.). W tegorocznych Dniach… uczestniczyli badacze, ludzie pióra, artyści i inni entuzjaści ożywienia chlubnej pamięci o „sarmackim Horacym”, którzy przybyli z Polski, Litwy, Niemiec, Francji, a nawet z USA. Byli wśród nich poeci, m.in.: Birute Jonuskaite (Wilno), Józef Pless (polsko-niemiecki), Krzysztof Karasek (Warszawa), Daniel Ratz (Płock), ks. dr Eligiusz Dymowski, OFM (Kraków), Teresa Kaczorowska, Stanisław Kęsik, Barbara Sitek-Wyrębek i Sławomir Zdun (Ciechanów), Krzysztof Turowiecki i Mariusz Polakowski (Przasnysz); badacze: prof. Aleksander W. Mikołajczak (UAM Poznań), prof. Jan Dzięgielewski (UKSW Warszawa), prof. Janusz Rohoziński (AH Pułtusk), dr Jacek Głażewski (UW, Warszawa), dr Jan Daniel Artymowski (Zamek Królewski w Warszawie), dr o. jezuita Stanisław Opiela (SJ Warszawa), dr Tadeusz Witkowski (USA) i wielu innych gości.

W programie tej międzynarodowej imprezy było w sumie: osiem koncertów (poetycko-muzyczny, trzy muzyki dawnej, dwa folklorystyczne, fortepianowy i muzyki barokowej), cztery konkursy „O Laur Sarbiewskiego", pięć spotkań autorskich z pisarzami, dwie wystawy fotograficzne, dwie uroczyste msze św., dwa wykłady profesorów, Noc Poetów. Rozstrzygnięte w tym roku cztery konkursy „O Laur Sarbiewskiego” to: V Ogólnopolski Konkurs Poetycki (w MCK w Płońsku, jury pod przewodnictwem jezuity o. dra Stanisława Opieli), V Konkurs Krasomówczy dla Młodzieży z Mazowsza (w Szkole Podstawowej im. M. K. Sarbiewskiego w Sarbiewie, jury przewodniczył prof. Janusz Rohoziński), IV Konkurs Plastyczny dla Młodzieży (w Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, dyr. Stanisław Kęsik), III Konkurs Recytatorski Poezji M.K. Sarbiewskiego dla Szkół Podstawowych Gminy Baboszewo (organizatorem była Szkoła Podstawowa im. M. K. Sarbiewskiego w Sarbiewie – dyr. Mariusz Pasierowski i ks. Witold Godleś). Szerokie uczestnictwo w tych konkursach było bardzo budujące, podobnie jak fakt, że nagrody w nich fundowały różne podmioty: samorządy wszystkich szczebli, centra kultury, ZLP O/Ciechanów, szkoły, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku.

Siłą tegorocznych V Dni... były również koncerty. W czasie inauguracji – zorganizowanej jako Gali w sali kina MCK w Płońsku - ze wspaniałym recitalem wystąpił Grzegorz Turnau z zespołem. Artysta z Piwnicy pod Baranami jak zwykle zachwycił artyzmem, a nawet… jako showmen - do tego stopnia, że bisował kilkakrotnie, a widownia MCK w Płońsku pożegnała go po dwugodzinnym koncercie owacjami na stojąco. Przed jego koncertem rozstrzygnięto na scenie płońskiego MCK V Ogólnopolski Konkurs Poetycki. Prowadzący go aktor Stanisław Jaskułka recytował pięknie utwory laureatów: Krystiana Medarda Czerwińskiego z Ciechocinka (I nagroda), Frederica M.X. Meissonniera z Torunia (II nagroda), Grażyny Wolskiej z Płońska (III nagroda), dwóch równorzędnych wyróżnień: Bogusławy Tutajewicz z Sosnowca i Arkadiusza Stosura z Krakowa oraz wiersza o Płońsku Daniela Ratza z Płocka (wyróżnienie specjalne).

Podobnie gorąco przyjęto dwa koncerty poetycko-muzyczne w wykonaniu zespołu Pro Musica Antiqua z Olsztyna i Józefa Plessa (czytał utwory nagrodzone w konkursie). Odbyły się one po mszach św. w dwóch zabytkowych mazowieckich kościółkach: pw. św. Stanisława B. i M. w Sarbiewie oraz św. Stanisława Kostki w Rostkowie. Zespół Pro Musica Antiqua z Olsztyna zakończył też 9 maja tegoroczny, już II Festiwal Muzyki Barokowej w Płońsku – wspaniałym koncertem w kościele św. Michała Archanioła.

Bardzo się podobał również koncert pianistki Ireny Podobas podczas Nocy Poetów w MCK Płońsk, która przybliżyła utwory mało znanego, polsko-litewskiego artysty Mikolojusa Konstantinasa Ciurlionisa. Natomiast 11 maja, w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, po odczycie prof. Jana Dzięgielewskiego z UKSW w Warszawie, pt. „Maciej Kazimierz Sarbiewski o Rzeczypospolitej i rodakach” (podobnie jak wiersze laureatów, zostanie on opublikowany w najnowszym numerze Ciechanowskich Zeszytach Literackich), można było wysłuchać koncertu wokalno-instrumentalnego w wykonaniu uczniów oraz nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Mławie i Filii w Ciechanowie. Był to koncert niezwykły, zwłaszcza oryginalna sopranistka, Anna Szostak, zachwyciła wszystkich.

Jak zwykle wzruszające momenty podczas tych trzech dni przeżywano „u źródeł”, czyli w Sarbiewie. W rodzinnej wsi „polskiego Horacego”, po rozstrzygnięciu konkursu krasomówczego - w którym, w pięknie jak zwykle udekorowanej sali gimnastycznej (w tym roku nawet z żywą gospodynią i jej kurą), udział wzięło 15 młodych oratorów z Płn. Mazowsza - uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej im. M. K. Sarbiewskiego przeszli ze sztandarem swojego patrona do kościoła. A za nimi uczestnicy imprezy… A wszystko w piękną majową pogodę, przy kwitnących przydrożnych bzach i sadach. Warto dodać, że konkurs krasomówczy wygrali w 2009 r.: Agnieszka Adamska (I LO Płońsk), Joanna Tomaszewska (I LO Płońsk) i Olga Michalska (Gimnazjum w Baboszewie). A potem w XVII-wiecznej, drewnianej świątyni modlono się wspólnie w intencji poety z Sarbiewa, a ciekawą homilię wygłosił o. franciszkanin, ks. dr Eligiusz Dymowski z Krakowa.

Dodać należy, że wszędzie lokalne samorządy gościły uczestników imprezy iście po staropolsku, a koordynowała ją Teresa Kaczorowska (prezes AES). Dla wielu odkryciem było miejsce urodzenia patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki w Rostkowie, pow. Przasnysz, gdzie po mszy św. w intencji dwóch sławnych jezuitów oraz koncercie, podejmował wszystkich gościną w plenerze samorząd gm. Czernice Borowe, na czele z wójtem Zbigniewem Brzezińskim. Współorganizatorów i sponsorów było zresztą wielu, w sumie prawie 20, stąd warto ich wymienić: Academia Europaea Sarbieviana, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Szkoła Podstawowa im. ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Sarbiewie, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku, Parafie: Sarbiewo i Rostkowo, Związek Literatów Polskich Oddział Ciechanów, Urzędy Gminy: Baboszewo i Czernice Borowe, Muzeum Historyczne w Przasnyszu, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Urząd Miasta Płońsk, Starostwa Powiatowe Płońsk i Ciechanów, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie Oddział „Poświętne” w Płońsku, Zamek Królewski w Warszawie, Jezuici w Warszawie.

Żegnając się organizatorzy V Dni… i członkowie AES wyrazili nadzieję, że na IV Walnym Zgromadzeniu oraz VI Dniach M.K. Sarbiewskiego (w drugi weekend maja 2010), dowiedzą się, iż projekt budowy Dworu Sarbiewskich otrzymał większe wsparcie, a wtedy idea powstania SARBINUM w „sielskim siole” sławnego barokowego poety będzie już bliska, co przysporzy sławy Mazowszu i Polsce.

Teresa Kaczorowska

Maciej Kazimierz Sarbiewski (1595-1640) był nazywany w Europie „polskim Horacym”, „sarmackim Horacym” albo „chrześcijańskim Horacym”. Urodził się w Sarbiewie, 10 km od Płońska. Z Mazowszem Płn. związany jest też poprzez Pułtusk, gdzie uczył się przez pięć lat w kolegium jezuickim (1612-1617), narodził się jako poeta (napisał pierwszą pieśń Do Narwi) i jako jezuita. Przebywając przez trzy lata (1622-1625) na studiach w Rzymie, ogłosił swoją słynną rozprawę O poincie i dowcipie. W wieku 30 lat wydał w Kolonii pierwszy zbiór liryk w j. łacińskim Lyricorum libri tres, który przyniósł mu europejską sławę. Papież Urban VIII uhonorował Sarbiewskiego wieńcem laurowym, porównywalnym dziś z Nagrodą Nobla. Jego wykłady w Rzymie też cieszyły się ogromną popularnością, korespondował z największym uczonymi i poetami Europy. O. Maciej K. Sarbiewski był również wykładowcą poetyki, filozofii, retoryki i teologii w kilku kolegiach jezuickich oraz w Akademii Wileńskiej, gdzie obronił dwa doktoraty, był profesorem, dziekanem i doradcą rektora. Ostatnie pięć lat życia spędził na Mazowszu. W 1635 r. został kaznodzieją królewskim na dworze Władysława IV Wazy, u którego cieszył się dużym uznaniem i zaufaniem. Zmarł nagle – 2 kwietnia 1640 r. w Warszawie, pozostawiając po sobie wiele tomów kazań, rozpraw i poezji, dziś niestety odchodzących, jak sam autor, w zapomnienie.

2009-05-13 - Krzysztof Turowiecki

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Urząd Miasta w Płońsku -

Zamek Królewski w Warszawie -

Czernice Borowe -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Kroże -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Jezuici w Warszawie -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Parafia Zakroczym -

Parafia Sarbiewo -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Ekspansja - strony Internetowe -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

www.ekspansja.eu Ekspansja