Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

O Sarbiewskim w Atenach

   Pisarka, dziennikarka i animatorka kultury dr Teresa Kaczorowska - która od ponad dziesięciu lat zabiega o przywrócenie pamięci, a także literaturze polskiej, zapomnianego poety ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego - wygłosiła o nim dwie multimedialne prelekcje w starożytnych Atenach.
   Teresa Kaczorowska (kierująca trzeci rok Powiatowym Centrum Kultury  Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie) przebywała w stolicy Grecji kilka dni (16-21 maja 2014), na zaproszenie Towarzystwa Kultury Polskiej w Atenach im. Juliusza Słowackiego. Organizacja ta odkryła pisarkę przez Internet i przygotowała jej w Atenach dwa spotkania, pod hasłem „Maciej Kazimierz Sarbiewski – poeta nieznany”. Pierwsze skierowane do młodzieży - odbyło się w Zespole Szkół przy Ambasadzie RP  im. Zygmunta Mineyki, drugie zaś do rodaków mieszkających w Grecji - w Bibliotece Polskiej w ośrodku oo jezuitów w Atenach.
   Obydwa spotkania  były dla Polaków w Atenach (jest ich w stolicy Grecji ok. 20 tysięcy) niezwykle odkrywcze. Przybliżały nieznanego tam ks. jezuitę Macieja Kazimierza Sarbiewskiego – urodzonego 24 lutego 1595 r., w Sarbiewie pod Płońskiem (zmarł w Warszawie, 2 kwietnia 1640 r.) - najwybitniejszego łacińskiego poetę XVII wieku, cenionego teoretyka poezji, liryka baroku. Pierwszego w Europie sławnego  poetę polskiego i pierwszego, przed Sienkiewiczem, tak popularnego autora polskiego. Dzięki używaniu łaciny, już za życia osiągnął on w Europie ogromny rozgłos i rozsławił kulturę Polski w stopniu później nie spotykanym. Ogłoszono go jako Horatio par, czyli równego Horacemu, największemu poecie starożytności. Pisane w języku Rzymian utwory „chrześcijańskiego Horacjusza” (Horatius Christianus) lub „sarmackiego Horacjusza” (Horatius Sarmaticus), jak go nazywano, były czytane na uniwersytetach europejskich, min. w Oxfordzie i Atenach, docierały też do kolonialnej jeszcze Ameryki Płn. (jako pierwszy produkt wymiany kulturalnej pomiędzy Rzeczpospolitą a Nowym Światem). Maciej Kazimierz Sarbiewski był laureatem najwyższej ówczesnej nagrody literackiej – „Laura poetyckiego" (łac. Poëta laureatus) - o prestiżu porównywanym z nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Maciej K. Sarbiewski był w I RP również cenionym wykładowcą: poetyki, filozofii, retoryki i teologii - w kolegiach jezuickich (Krożach, Połocku), a przede wszystkim w Akademii Wileńskiej, gdzie obronił dwa doktoraty, został profesorem, dziekanem, doradcą rektora (dlatego do dziś stanowi chlubę literackiej i naukowej Litwy).
   W starożytnych Atenach, skąd m.in. poeta z Sarbiewa czerpał wzory z literatury antycznej,  dr Teresa Kaczorowska przybliżyła „polskiego Horacego” na podstawie dwóch swoich książek: Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ na Mazowszu (2005) oraz Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ na Litwie (2012). Pokazała ważne dla ukształtowania się i rozwoju poety z Sarbiewa miejsca, ludzi, wciąż istniejące ślady po nim oraz dowody pamięci rodaków – na ziemi rodzinnej i na Litwie. Przybliżyła też przywracanie należnej mu pamięci poprzez organizowane pod jej kierownictwem od dziesięciu lat na Płn. Mazowszu Międzynarodowe Dni M. K. Sarbiewskiego „Polski Horacy z Mazowsza”. Jest to ważne dzisiaj, kiedy narodowości na całym świecie poszukują swoich korzeni i tożsamości, zaś mazowiecki „poeta uwieńczony”, pomimo iż istnieje niemal we wszystkich podręcznikach historii literatury, odchodzi w zapomnienie. Mało znany jest także w Grecji, nawet wśród jezuitów, stąd prelekcje dr Teresy Kaczorowskiej miały niezwykle ważne znaczenie. Wizyta T. Kaczorowskiej odbiła się echem w ateńskiej prasie, zaowocuje też współpracą literacką z Grecją.



Fot. Marek Nadolski



fot.1
fot.1
fot.2
fot.2
fot.3
fot.3
fot.4
fot.4
fot.5
fot.5

2014-05-31 - Krzysztof Turowiecki

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Kroże -

Urząd Miasta w Płońsku -

Czernice Borowe -

Zamek Królewski w Warszawie -

Parafia Zakroczym -

Parafia Sarbiewo -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Ekspansja - strony Internetowe -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Jezuici w Warszawie -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

www.ekspansja.eu Ekspansja