Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

XI Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

Program XI Międzynarodowych Dni Ks. Macieja Kazimierza
Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” pod patronatem
Marszałka Sejmu  RP, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Biskupa Płockiego
(11-13 kwietnia 2015)


SOBOTA, 11 KWIETNIA 2015 - Sarbiewo-Płońsk

- od godz. 10.00 – Przyjazd do hotelu „Dworek” w Dłużniewie k. Sarbiewa, zakwaterowanie. W Dniach będą uczestniczyć pisarze i uczeni z Polski i zagranicy.
- godz. 13.00 – Walne Zgromadzenie członków Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, („Dworek” w Dłużniewie k. Sarbiewa)
- godz. 18.00 – Inauguracja XI Międzynarodowych Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (PSM I i II st. Płońsk)
- Rozstrzygnięcie XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego”. Wyniki ogłosi jury: o. dr Krzysztof Dorosz SJ (Toruń), dr Teresa Kaczorowska (Ciechanów), Igor Kantorowski (Płońsk). Prezentacja nagrodzonych wierszy przez aktora Macieja Gąsiorka.
- Koncert Renaty Przemyk z zespołem
- godz. 21.00 – Noc Poetów, w tym koncert Pawła Krupki, poety, hellenisty, dyplomaty (hotel „Dworek” w Dłużniewie k. Sarbiewa)

NIEDZIELA, 12 KWIETNIA 2015 - Sarbiewie

- godz.  9.00 – Rozstrzygnięcie X Konkursu Krasomówczego dla Młodzieży „O Laur Sarbiewskiego” (wystąpienia półfinalistów z Płn. Mazowsza, wprowadzenie: prof. Elwira Buszewicz) oraz IX Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych z gm. Baboszewo (Szkoła Podstawowa im. ks. M. K Sarbiewskiego w Sarbiewie)
- godz. 12.00 – Msza św. w intencji ks. M.K. Sarbiewskiego w kościele pw. św. Stanisława B. i M. Recital muzyki barokowej w wykonaniu: Wojciech Waleczek (organy) i Wojciech Proniewicz (skrzypce), Recytacja utworów M. K. Sarbiewskiego - Maciej Gąsiorek
- godz. 14.00 – Spacer po Sarbiewie
- godz. 14.30 – Obiad (Szkoła Podstawowa im. M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie)


PONIEDZIAŁEK, 13 KWIETNIA 2015 - Pułtusk – Płońsk- gm. Baboszewo

- godz. 10.00 -14.00 – Wojewódzka konferencja dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych „Znaczniki tożsamości kulturowej Mazowsza” (Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku); Ponadto w programie:
- promocja pokonferencyjne publikacji „Maciej Kazimierz Sarbiewski i jego twórczość. Studia i materiały”
- wystawa fotografii Sławomira Zembrzuskiego „10 lat Międzynarodowych Dni M.K. Sarbiewskiego” 
- godz. 11.00-13.00 – W międzyczasie: spotkania pisarzy z czytelnikami Płońska: Romuald Mieczkowski z Wilna (Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza), Marek Czuku z Łodzi (I LO im. H. Senkiewicza), Janina Osewska z Augustowa i Magdalena Węgrzynowicz-Plichta z Krakowa (dwa gimnazja gm. Baboszewo)

Imprezy towarzyszące:
- Stoiska z wydawnictwami poetycko-literacko-naukowymi
- Publikacja nagrodzonych wierszy w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” nr 17/2015

Partnerzy i sponsorzy:
- Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie
- Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
- Szkoła Podstawowa im. ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Sarbiewie
- Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku
- Mazowiecki Kurator Oświaty
- Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
- Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie
- Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku
- Parafia pw. św. Antoniego w Sarbiewie
- Dworek w Dłużniewie k. Sarbiewa
- Związek Literatów na Mazowszu
- Urząd Gminy Baboszewo
- Urząd Miasta Płońsk
- Starostwa Powiatowe: Płońsk, Ciechanów
- Zamek Królewski w Warszawie
- Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie
- Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Płońsku

Patronat medialny: „Gość Niedzielny”, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, „Płońszczak Press”, Tygodnik „Extra Płońsk”, „Czas Ciechanowa”, „Tygodnik Ilustrowany”

Koordynator projektu: Teresa Kaczorowska, tel. 603 753 789, e-mail: tereza@ciechanow.pl


Poeta z Sarbiewa znacznikiem tożsamości kulturalnej Mazowsza


   Program, przyśpieszonych w tym roku o cały miesiąc, XI Międzynarodowe Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (11-13 kwietnia 2015) był znowu bogaty i przyciągnął rzesze mieszkańców północnego Mazowsza.

   Co roku Dni Sarbiewskiego odbywają się w kilku mazowieckich miejscowościach – w 2015 r. objęły Płońsk, Sarbiewo, Baboszewo, Polesie i Pułtusk. W pigułce program tego swoistego festiwalu obejmował: cztery spotkania autorskie z poetami w szkołach i bibliotekach (Janina Osewska z Augustowa, Romuald Mieczkowski z Litwy, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta z Krakowa i Marek Czuku z Łodzi); trzy koncerty (Renata Przemyk z zespołem w MCK w Płońsku; balladzista Paweł Krupka w Dworku w Dłużniewie oraz koncert muzyki barokowej w wykonaniu pianisty Wojciecha Waleczka i skrzypka Wojciecha Proniewicz w kościele w Sarbiewie), Noc Poetów w Dworku, mszę św. w intencji M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie z homilią ks. prof. Waldemara Graczyka z UKSW w Warszawie.

   Tradycyjnie już rozstrzygnięto trzy konkursy „O Laur Sarbiewskiego": poezji, krasomówczy, recytatorski – w tym  dwa ostatnie dla dzieci i młodzieży. Najwyższą ogólnopolską rangę ma XI Ogólnopolski Konkurs Poezji „O Laur Sarbiewskiego”. Jego jury w składzie: jezuita ks. dr. Krzysztof Dorosz, dr Teresa Kaczorowska i Igor Kantorowski, po rozpatrzeniu 76 zestawów wierszy, przyznali pierwszą nagrodę  Annie Pilitowskiej z Wieliczki, drugą – Miłoszowi Annabelowi z Warszawy i trzecią – Bożenie Kaczorowskiej z Warszawy. Wyróżnienia otrzymali Karol Graczyk z Torunia i Lech Lisiecki ze Skwierzyny. Natomiast nagroda za wiersz o tematyce płońskiej trafiła do Grażyny Fotek z Wrocławia.

   Dniom towarzyszyło też wiele innych zdarzeń, jak odwiedziny reprezentantów władz, m.in. wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, przemarsz przez Sarbiewo ze sztandarem Szkoły Podstawowej im. M.K. Sarbiewskiego, stoiska z książkami, liczne relacje w mediach, czy rozbrzmiewająca szeroko poezja „polskiego Horacego”.

   Nowością była wojewódzka konferencja dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych „Znaczniki tożsamości kulturalnej Mazowsza” – poza programem na ziemi rodzinnej „polskiego Horacego”, w trzydniowym programie Dni jest bowiem zawsze jeden dzień wyjazdowy śladami M.K. Sarbiewskiego (do tej pory były: Dzień Płocki, Pułtuski, Warszawski, Rostkowski, Ciechanowski).

   Konferencja odbyła się w Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku, a jej współorganizatorzy to: Mazowiecki Kurator Oświaty oraz  Academia Europaea Sarbieviana. Wśród pięciu wygłoszonych w Pułtusku referatów znalazł się też odczyt dr Teresy Kaczorowskiej „Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ – Horacy z Mazowsza”. Niezwykle to cieszy, że poeta z Sarbiewa znalazł się wreszcie wśród znaczników tożsamości kulturalnej Mazowsza. Konferencja przyciągnęła bowiem ponad 300 osób, w tym licznych przedstawicieli władz różnych szczebli i prawie 200 nauczycieli z całego Mazowsza, którzy otrzymali od mazowieckiego kuratora oświaty certyfikat.

   W Audytorium Maximum Akademii Humanistycznej w Pułtusku im. A. Gieysztora, gdzie 13 kwietnia 2015 r. odbyła się konferencja, zaplanowano również promocję nowej publikacji „Maciej Kazimierz Sarbiewski i jego twórczość. Studia i materiały”, wydanej przez Akademię Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku i Academię Europaea Sarbieviana w Sarbiewie. Książka ta, jeszcze gorąca, stanowi cenny przyczynek do badań o „polskim Horacym”. Jest ona pokłosiem ubiegłorocznych jubileuszowych X Dni M.K. Sarbiewskiego, podczas których w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbyła się konferencja naukowa „Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ – jego twórczość w naszej pamięci”.
 
   W Akademii Humanistycznej w Pułtusku można też było obejrzeć wystawę fotografii Sławomira Zembrzuskiego „10 lat Międzynarodowych Dni M.K. Sarbiewskiego”. 

   Organizowane od 11 lat Międzynarodowe Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” mają na celu przypomnienie ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) jako pierwszego polskiego poety rangi europejskiej (uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII, 1623, porównywalnym dziś z Nagrodą Nobla); a zarazem jako uczonego (profesora kolegiów jezuickich i Akademii Wileńskiej), oratora, kaznodziei króla Władysława IV Wazy (w ostatnich pięciu latach życia: 1635-1640). W przygotowanie tej imprezy włącza się co roku około 20 współorganizatorów: ośrodki  kultury, muzea, biblioteki, szkoły, parafie, samorządy, organizacje społeczne, Zamek Królewski w Warszawie, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Jezuici. Impreza jest partnerska, od początku przewodzi jej dr Teresa Kaczorowska – inicjatorka Dni oraz prezes Academii Europaea Sarbieviana.

   W trakcie Dni Sarbiewskiego odbywa się też zawsze walne zebranie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana. W tym roku członkowie tej pozarządowej organizacji postanowili m.in., iż od przyszłego roku to wydarzenie - obecnie największa literacko-naukowa impreza na północnym Mazowszu - będzie nosić nazwę Festiwal Sarbieviana.



Inspirujący Sarbiewski


Zakończyły się Dni ks. Sarbiewskiego


Inauguracja XI Międzynarodowych Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego Płońsk 11.04.2015 KRDP TV


XI Międzynarodowe Dni Ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w fotografii Zofii Turowieckiej (Dzień pierwszy)


Marek Czuku - WĘDROWNICZEK, Non omnis moriar?


Dni Sarbiewskiego 2015


2015-03-05 - Krzysztof Turowiecki

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Czernice Borowe -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Kroże -

Parafia Zakroczym -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Parafia Sarbiewo -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Jezuici w Warszawie -

Ekspansja - strony Internetowe -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Zamek Królewski w Warszawie -

Urząd Miasta w Płońsku -

www.ekspansja.eu Ekspansja