Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Protokół z V Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana,


Dłużniewo, 6 maja 2011 r.

V Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia AES zainaugurowało VII Międzynarodowe Dni ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, które odbyły się pod patronatem Marszałka Sejmu RP, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Biskupa Płockiego.
Obrady miały miejsce w XIX-wiecznym dworku w Dłużniewie k/Płońska, który od wielu lat funkcjonuje jako „Gospoda na Mazowszu”.
Uczestniczyli w nim członkowie:

Zarządu:
1. dr Teresa Kaczorowska – prezes
2. Bogumiła Umińska – sekretarz
3. Mariusz Pasierowski – skarbnik
4. ks. Witold Godleś – członek Zarządu
5. Janusz Paczkowski – członek Zarządu


Komisji Rewizyjnej:
1. prof.dr hab.Juliusz Chrościcki
2. Sławomir Zembrzuski


oraz
1. Danuta Kucińska – Lokalna Grupa działania – Przyjazne Mazowsze, Płońsk
2. Jolanta Marzęcka – MCK w Płońsku
3. Wanda Wyganowska-Chrościcka - Instytut Historii Sztuku UW
4. Marianna Lipska – dworek w Dłużniewie
5. Zenona Szymanik –Związek Literatów na Mazowszu Ciechanów
6. Barbara Ludwika Sitek-Wyrembk – ZLM Ciechanów
7. Małgorzata Rydzewska, Urząd Gminy Baboszewo
8. prof. Janusz Rohoziński –AH w Pułtusku
9. Jacek Weiss – Warszawa
10.Paweł Dychto – Starostwo Powiatowe w Płońsku
11.Wiesław Przedpełski – Urząd Gminy Baboszewo
12. Artur Wiśniewski – MCK Płońsk
13. Stanisław Kęsik – Ciechanów
14. Lech Ciarkowski – Ciechanów
15. Krzysztof Turowiecki – Przasnysz
16. o.Krzysztof Dorosz – SJ Toruń
17. Benedykt Pszczółkowski, b. senator, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pszczółki Górne
18. Bożenna Kacpura, „Czas Ciechanowa”
19. Longina Ząbkowska, MCK Ciechanów


1. Przybyłych Członków Stowarzyszenia powitała prezes AES dr Teresa Kaczorowska, podkreślając, iż jest to już piąte, jubileuszowe spotkanie. Prezes przypomniała okoliczności powstania AES, nawiązując do postaci ks. M. K. Sarbiewskiego i II Międzynarodowych Dni jemu poświęconych, podczas których zawiązał się komitet założycielski Stowarzyszenia, składający się z 20 osób. Natomiast obecnie AES liczy 50 członków i ma wielu sympatyków, którzy wspierają jego działania.
dr Teresa Kaczorowska zdała sprawozdanie z 5-letniej działalności organizacji, podkreślając dotychczasowe dokonania i problemy, jakie napotykało Stowarzyszenie podczas ich realizacji. Poinformowała ponadto o konieczności dokonania wyborów uzupełniających do Zarządu z uwagi na rezygnację z dotychczasowej funkcji wiceprezesa przez prof. dr. hab. Aleksandra Mikołajczaka z UAM w Poznaniu oraz prof. dr. hab. Jana Dzięgielewskiego z UW (członka Zarządu).
Następnie Prezes poinformowała, iż decyzją Zarządu został przyjęty pierwszy Członek Honorowy AES w osobie Roberta Kołakowskiego, posła RP, który był w gronie inicjatorów powstania tego Stowarzyszenia. Jako ówczesny Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego był bardzo zaangażowany w to przedsięwzięcie. Dzięki niemu od lat mamy także patronat Marszałka Sejmu.

2. Prezes zgłosiła na przewodniczącego Zebrania Pawła Dychto a na sekretarza Bogumiłę Umińską, co przyjęte zostało jednogłośną akceptacją.

3. Przewodniczący dokonał sprawdzenia stanu obecności członków i przedstawił dalszy porządek obrad, który obejmować miał m.in. sprawozdanie Skarbnika z działalności finansowej Stowarzyszenia za okres od V.2010 do maja 2011 i podjęcie uchwały o jego zatwierdzeniu, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za ten okres, podjęcie uchwały o udzieleniu absolutorium, uzupełniający wybór członków Zarządu, wybór Komisji Rewizyjnej, zmiany w statucie dotyczące powstawania oddziałów AES, roczny plan, wolne wnioski i wystąpienia, zamknięcie obrad. Zaprezentowany plan obrad, poddany pod głosowanie, został przyjęty jednomyślnie..

4. Skarbnik Mariusz Pasierowski dokonał sprawozdania finansowego AES, informując o wszelkich wydatkach poczynionych w roku sprawozdawczym i aktualnym stanie konta, które wynosi 21.679 zl. Podniósł także problem trudności w pozyskiwaniu funduszy, m.in. na aranżację multimedialnej izby pamięci ks.M.K.Sarbiewskiego w szkole w Sarbiewie. Urząd Marszałkowski bowiem kwestionuje zasadność wniosku. Poinformował o możliwości współpracy z Wyższą Szkołą Zarządzania im. H. Rutkowskiej w Płońsku i skorzystania z projektu „Liderzy jutra”. Podkreślił, iż na tegoroczne Dni ks. Sarbiewskiego Bank Spółdzielczy w Płońsku zasponsorował kwotę 20 tys. zł

5. Janusz Paczkowski w swoim wystąpieniu stwierdził, iż na początku funkcjonowania AES bardziej angażował się w jej działania, gdyż był lepszy „klimat” dla tej organizacji, ponieważ w ideę tę był zaangażowany b. wojewoda Jacek Sasin. Natomiast obecny wojewoda Jacek Kozłowski nie podjął już tej inicjatywy. Podkreślił rolę prof. J. Chrościckiego, dzięki któremu przygotowany mógł być projekt architektoniczny dworku Muzeum ks. Sarbiewskiego. J. Paczkowski podkreślił, iż włożył ponadto wiele energii w projekt na pozyskanie funduszy na rzecz kościoła w Sarbiewie, co zakończyło się fiaskiem. Jednak nie zamierza rezygnować i w miarę swoich możliwości będzie wspierał działania AES. Poinformował o swoich dobrych kontaktach z Polonią amerykańską, co być może będzie miało znaczenie dla realizacji wspólnych zadań z AES.

6. Swoimi refleksjami na temat minionej kadencji AES podzielił się Stanisław Kęsik. Podkreślił, iż po pięciu latach sprawdzili się prawdziwi przyjaciele. Należy do nich m.in. Wójt Gminy Baboszewo, który początkowo bardzo sceptyczny wobec zamierzeń Stowarzyszenia, przekazał działkę pod budowę dworku, jest dobrym gospodarzem i wspiera wszelkie poczynania AES. Natomiast rozczarowany jest, jak powiedział, postawą Marszałka, który nie wykazuje zainteresowania tą inicjatywą.

7. Następnie głos zabrał Benedykt Pszczółkowski, który stwierdził, iż jego doświadczenia jako radnego Sejmiku Mazowieckiego ( z ramienia PiS) są w zakresie pozyskiwania środków finansowych na takie właśnie cele bardzo smutne. Zabiegał o to aby uzyskać fundusze na ubiegły rok i przegrał tę batalię. Uważa, iż ta sama idea lansowana przez osoby z innej opcji miałaby większe szanse. Zachęcał jednak do składania wniosków.

8. Ad vocem niejako wypowiedział się były Wiceminister Kultury Jacek Weiss, który stwierdził, iż od 2 lat nie ma żadnych funduszy na organizacje pozarządowe z uwagi na walkę o tzw. janosikowe. Zabrakło nawet funduszy na tzw. szlak chopinowski. Pan Minister czyni jednak starania wspólnie z p. Jackiem Sasinem o ich pozyskanie. Aby bardziej upamiętnić postać ks. M. K. Sarbiewskiego zaproponował rozmowę z prof. Andrzejem Rottermundem, dyrektorem Zamku Królewskiego w Warszawie. Nasz Jezuita bowiem spędził tam ostatnie 5 lat swojego życia jako kaznodzieja króla Władysława IV i jest to miejsce dla niego szczególne. Aby pozyskać środki finansowe na ten cel zaproponował zainteresowanie się tzw. miękkimi projektami unijnymi. Zasugerował nawiązanie współpracy z p. Ewą Tomaszewską z Urzędu Marszałkowskiego.

9. Prof. Juliusz Chrościcki w imieniu Komisji Rewizyjnej odczytał Uchwałę Nr 1 w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia AES za okres od maja 2010 do maja 2011. Wyraził pozytywne stanowisko w tej sprawie.

10. W związku z koniecznością przeprowadzenia wyborów uzupełniających do Zarządu AES, powołano Komisję Skrutacyjną, w skład której weszli: Stanisław Kęsik, Sławomir Zembrzuski i Benedykt Pszczółkowski. Poprzez tajne głosowanie, zwykłą większością głosów dokonano wyboru Zarządu AES, który ostatecznie się ukonstytuował w składzie: dr Teresa Kaczorowska z Ciechanowa prezes, prof. Juliusz Chrościcki z Uniwersytetu Warszwskiego – wiceprezes, Bogumiła Umińska z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – sekretarz, Mariusz Pasierowski dyrektor Szkoły Podstawowej w Sarbiewie – skarbnik, ks.Witold Godleś – proboszcz parafii Sarbiewo – członek Zarządu, Janusz Paczkowski z Warszawy – członek Zarządu, Artur Wiśniewski – dyrektor MCK w Płońsku – członek Zarządu.

11. Następnie powołano Komisję Skrutacyjną w składzie: Małgorzata Rydzewska, Stanisław Kęsik i Benedykt Pszczółkowski, która czuwała nad przebiegiem wyborów do Komisji Rewizyjnej. W jej skład w wyniku tajnego głosowania, a następnie podjętą Uchwałą Nr 3 Walnego zebrania, weszli: Sławomir Zembrzuski, Danuta Kucińska i Lech Ciarkowski.

12. Kolejnym tematem obrad była sprawa powoływania oddziałów AES. Zarząd na ostatnim posiedzeniu w dniu 11.04.2011 r. postanowił wnieść zmiany w statucie aby kompetencje Oddziałów przypisać do kompetencji Stowarzyszenia. Postanowiono, iż Zarząd AES będzie powoływał i odwoływał Oddziały.

13. Lech Ciarkowski zaproponował aby oddziały AES tworzyć po uzyskaniu akceptacji członków Walnego Zgromadzenia. Jacek Weiss natomiast dodał aby była możliwość przyjmowania tego typu wniosków drogą elektroniczną.

14. Paweł Dychto zaproponował podjęcie Uchwały Nr 4, dotyczącą zmiany statutu w tej sprawie, co w głosowaniu jawnym przyjęto jednomyślnie.

15. Kolejnym punktem obrad był plan działań AES na przyszłość. Wypowiedziała się w tej kwestii Prezes dr Teresa Kaczorowska. Do najważniejszych zadań zaliczyła m.in.:
- przygotowanie kolejnych VIII Międzynarodowych Dni ks.M.K.Sarbiewskiego,
- dalsze utrzymywanie strony internetowej – www.sarbiewski.pl, którą prowadzi nasz Członek Krzysztof Turowiecki,
- planowanie budowy dworku w Sarbiewie,
- wydanie utworów M.K.Sarbiewskiego w przekładzie R.Tarwackiego,
- przygotowanie Izby Pamięci ks.M.K.Sarbiewskiego w Szkole Podstawowej w Sarbiewie,
- zorganizowanie wyjazdu do Kroż i Wilna w tym roku,
- nagranie hymnu AES autorstwa Ireny Podobas z Warszawy,
- działania na rzecz pozyskania zbiorów dot. ks.M.K.Sarbiewskiego po p.ś. Tadeuszu Dłabiku,
- promocja postaci Jezuity w mediach,
- współpraca z władzami samorządowymi,

16. Głos zabrał o. Krzysztof Dorosz, jezuita z Torunia, przypominając, iż przyszły rok będzie Rokiem ks. Piotra Skargi – także jezuity, teologa, pisarza, znakomitego kaznodziei sejmowego i nadwornego króla Zygmunta III Wazy z okazji przypadającej 400-letniej rocznicy jego śmierci. Obchody centralne odbędą się w Warszawie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, które powstało z jego inicjatywy. Podniosłe uroczystości przewidziane są także w Krakowie w kościele p.w. Sw. Piotra i Pawła, gdzie pochowany jest ks. P. Skarga.

17. AES postanowiła włączyć się w te obchody, które na pewno będą miały też swój oddźwięk w pobliskim Pułtusku, gdzie w gimnazjum jezuickim w latach 1571-1573 wykładał ks. Piotr Skarga. Prof. Janusz Rohoziński z Akademii Humanistycznej w Pułtusku zadeklarował zaangażowanie w tej kwestii.

18. Poddając pod głosowanie i uzyskując pełną akceptację Walnego Zebrania co do przyszłorocznego planu, podjęto w tej sprawie Uchwałę Nr 5/2011.


Bogumiła Umińska



Krzysztof Turowiecki - 2011-05-11

Jezuici w Warszawie -

Parafia Zakroczym -

Kroże -

Parafia Sarbiewo -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Ekspansja - strony Internetowe -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Zamek Królewski w Warszawie -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Urząd Miasta w Płońsku -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Czernice Borowe -

www.ekspansja.eu Ekspansja