Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

Ostatnie pożegnanie Janiny Osewskiej

9 sierpnia 2023 r. zmarła w domu, w rodzinnym z Augustowie, Janina Osewska – pedagog, poetka, ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana (AES), za okres: 6 maja 2016- 12 maja 2017, wygłoszone na XII Walnym Zgromadzeniu, 12 maja 2017 r., w „Dworku” w Dłużniewie przez prezes AES, dr Teresę Kaczorowską


   Witam Państwa serdecznie na dorocznym, już dwunastym z kolei Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana (AES liczy sobie 11 lat, jedno Walne było nadzwyczajne). Witam członków założycieli, członków zwyczajnych; witam też wszystkich sympatyków oraz zaproszonych gości. W tym roku jesteśmy, już po raz szósty, w Dworku w Dłużniewie, a więc właściwie w Sarbiewie - rodzinnej wiosce M.K. Sarbiewskiego, gdzie się „Horacy polski” urodził, wychował i spędził młodość. Na Mazowszu był długo zapomniany, ale my od 13 lat staramy się przywrócić należną mu pamięć.
   Przypomnę, że Academia Europaea Sarbieviana (AES) - zainicjowana 11lat temu podczas II Międzynarodowych Dni Ks. M.K. Sarbiewskiego (dokładnie w Ciechanowie, w maju 2006) - została powołana przez 20 członków założycieli (28 lipca 2006, na plebanii w Sarbiewie) i zarejestrowana w KRS w Warszawie (2 stycznia 2007). Przypomnę, że trwa już trzecia, 5-letnia kadencja władz AES (w 2016 r. mieliśmy zebranie wyborcze – przedstawiam skład nowego Zarządu…). Cieszę się, że zebraliśmy się dziś po raz dwunasty, przed kolejnymi - już XIII Międzynarodowymi Dniami M.K. Sarbiewskiego (w 2016 r. przekształcone w Festiwal) – po to aby ocenić nasze dokonania w ciągu ostatniego roku, nakreślić dalsze plany działania, a być może – jak dzieje się to każdego roku - poszerzyć kręgi.

   Chciałabym przybliżyć co się działo od ostatniego, XI Walnego Zgromadzenia naszej Academii, czyli od 6 maja 2016 r. do dziś.

1. Przede wszystkim po każdej edycji naszego Festiwalu, Zarząd AES stara się go podsumować, wysłuchać uwag naszych członków, wyciągnąć wnioski z błędów i kontynuować to co dobre – po to aby impreza się rozwijała. Po ubiegłorocznym Festiwalu M.K. Sarbiewskiego pojawiło się sporo nowych propozycji co do reformy programu Festiwalu, szczególnie od nowego członka dr. Pawła Krupki, hellenisty i dyplomaty z Warszawy. Stąd prezes spotkała się z nim wielokrotnie, w Ciechanowie i w Warszawie, często też korespondowała pocztą internetową, przekazując potem wszelkie uwagi i nasze ustalenia pozostałym członkom Zarządu. Najkrócej mówiąc, Paweł Krupka chciał bardziej umiędzynarodowić Festiwal, postawić na jego barokowość i zorganizować kilka nowych konkursów (międzynarodowy konkurs poezji w j. łacińskim, konkurs teatralny, konkurs kompozytorski, literacko-publicystyczny). Wprowadzenie tych zmian nie było wcale proste - ze względu na społeczny charakter funkcjonowania Zarządu i naszej Akademii, brak czasu (wszyscy członkowie Zarządu pracują, i to w różnych miastach), a także nowe koszty, czy przyjęte już przez 12 lat ustalone, stałe programy trwającej trzy dni imprezy. Jednak po kilkakrotnych zebraniach nowego, wybranego w 2016 r. Zarządu (w Sarbiewie, w Płońsku, w Ciechanowie), udało nam się jednak w ciągu minionego roku przyjąć niektóre P. Krupki postulaty i zreformować trochę program, ubogacając go w nowe elementy. 
2. I tak ogłosiliśmy w ciągu minionego roku dwa nowe konkursy, których rozstrzygnięcia odbędą się podczas tegorocznego XIII Festiwalu. Jest to łacińska edycja XIII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego” (Certamen Poeticum Sarbievianum) (zestawy wierszy w j.  łacińskim nadesłało 19? poetów z całego świata – za przeprowadzenie prac odpowiedzialny był Paweł krupka, a z ramienia Zarządu wiceprezes Zarządu AES Jolanta Marzęcka, jednocześnie wicedyrektor MCK w Płońsku, który wziął na siebie ciężar finansowy konkursu: honoraria dla jurorów, nagrodę dla laureata 1 200 zł, w MCK w Płońsku nastąpi też rozstrzygnięcie). Drugi nowy konkurs, który zostanie rozstrzygnięty na Festiwalu w 2017 r., to I Konkurs Literacki „Maciej Kazimierz Sarbiewski –„Chrześcijański Horacy z Mazowsza” - za jego przeprowadzenie odpowiedzialny był z ramienia Zarządu skarbnik AES Paweł Dychto, który zajmuje się oświatą w powiecie płońskim i to właśnie Starostwo Powiatowe finansuje koszty tego konkursu, który odbywa się pod patronatem mazowieckiego kuratora oświaty i marszałka Mazowsza, a zostanie rozstrzygnięty 14 maja 2017 r. w SP w Sarbiewie (napłynęło 21 esejów ze szkół średnich z całego Mazowsza).

3. Podczas tegorocznego XIII Festiwalu, dokładnie w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, 13 maja 2017 r., zostanie rozstrzygnięty trzeci nowy konkurs - I Ogólnopolski Konkurs na pracę naukową o ks. M.K. Sarbiewskim, za  lata 2013-2016. Za jego przeprowadzenie odpowiedzialny był z ramienia AES prof. Juliusz Chrościcki (pomysłodawca konkursu, który poszukiwał prac naukowych w trzech kategoriach: książka, praca dyplomowa i artykuł naukowy, uruchomił także naszych uczonych w poszukiwaniu prac, ustalił jury i jako przewodniczący jury ogłosi w Opinogórze wyniki). Prezes AES T. Kaczorowska, była z kolei inicjatorką wyjazdowego dnia Festiwalu do Opinogóry i Ciechanowa, prowadziła wszelkie ustalenia z dyrektorem Muzeum Romantyzmu z Romanem Kochanowiczem i szukała 3 nagród dla laureatów – ufundują je: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie oraz AES. Nagrody zostaną wręczone podczas sesji naukowej w Opinogórze „Między barokiem a romantyzmem polskim”, którą przygotowujemy, głównie pod okiem prof. Juliusza Chrościckiego.

4. Tym sposobem proszę Państwa rozstrzygniemy w tym roku 2017 na Festiwalu aż siedem konkursów, co jest rekordem w dotychczasowej 13-letniej historii imprezy. Poza wspomnianymi trzema nowymi konkursami (poezji w j. łacińskim, literackim i naukowym) będą to bowiem 4 dotychczasowe: XIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki „O Laur Sarbiewskiego” (w wersji polskiej (organizator główny: MCK Płońsk, gdzie podczas Gali otwarcia będą wręczane nagrody); VIII Konkurs Plastyczny „O Laur Sarbiewskiego”  (organizowany i finansowany przez Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie) oraz dwa konkursy organizowane przez Szkołę Podstawową im. ks. M. K Sarbiewskiego w Sarbiewie, przy pomocy wielu sponsorów: III Konkurs Krasomówczy dla Młodzieży „O Laur  Sarbiewskiego” (nagrody: Rektor AH w Pułtusku, Starosta w Płońsku, wójt gm. Baboszewo) oraz XI Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych z gm. Baboszewo. Konkursy te zostaną rozstrzygnięte w niedzielę, 14 maja 2017 r., w Szkole Podstawowej im. ks. M. K Sarbiewskiego w Sarbiewie).

5. Ale to nie wszystko, bo …zaawansowany w przygotowaniach jest kolejny nowy konkurs -  I Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Sarbievius 2017 – skierowany do młodych kompozytorów, którzy mogą przygotować krótkie utwory kameralne skomponowane do słów poezji ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Przygotowujemy go razem z Uniwersytetem Muzycznym  Fryderyka Chopina w Warszawie, a bezpośrednio odpowiedzialni za konkurs są: Paweł Krupka (inicjator) oraz dr Irena Ulku (Podobas), współzałożycielka Stowarzyszenia AES, a także kompozytorka Hymnu AES, skomponowanego do słów ks. M. K. Sarbiewskiego „Ad Fontem Sonam” i – jak napisałam w piśmie do zasłużona promotorka twórczości Fryderyka Chopina w Turcji. Jego Magnificencja, prof. dr hab. Paweł Łukaszewski, prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Muzycznego  Fryderyka Chopina w Warszawie już mi odpisał, że  wspiera tę inicjatywę i chętnie włączy się do organizacji pierwszej edycji konkursu. W swoim piśmie dołączył propozycję Regulaminu I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Sarbievius 2017 oraz skład jury. Zaoferował też dalszą pomoc, w tym wybór wykonawców do prezentacji nagrodzonych pieśni w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu M.K. Sarbiewskiego 2018. Niestety, konkurs kompozytorki jest kosztowny, jak na razie nie wiem skąd wziąć na to fundusze.

6. Już dziewiąty rok rozwija się nasza współpraca z Zamkiem Królewskim w Warszawie (ostatnim „domem” M. K. Sarbiewskiego). W sobotę, 5 listopada  2016 r. odbył się VIII Dzień Macieja K. Sarbiewskiego SJ w Warszawie. Po raz drugi, czyli podobnie jak w 2015 r., składał się z dwóch części: z porannego programu na Zamku Królewskim oraz programu wieczornego - w jezuickim kościele Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, przy ul. Świętojańskiej 10, gdzie M.K. Sarbiewski został pochowany i jest jego popiersie. Jest to efekt naszej wizyty z o. K. Doroszem u SJ w Warszawie. Na Zamku Królewskim w Warszawie, o godz. 10.30, można było wysłuchać odkrywczego wykładu  prof. Elwiry Buszewicz (UJ) pt. W świecie mistrzów baroku. Urban VIII – papież literat, a o godz. 12.00 - poezji M.K. Sarbiewskiego i papieża Urbana VIII, w wykonaniu aktorów Barbary i Jacka Bursztynowiczów podczas Spotkania literackiego: Między nami literatami. Poezja w kręgu Urbana VIII i Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Słowo wstępne wygłosił kustosz Daniel Artymowski (koordynuje imprezę od początku). Z kolei w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zaplanowano o godz. 15.00 zebranie członków Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, a o godz. 20.00  - mszę św. w intencji poety z Sarbiewa z homilią o. dr Krzysztofa Dorosza SJ: „Zestąp i zechciej wzrok rzucić łaskawy”. Maciej K. Sarbiewski - poeta maryjny. Po niej prelekcję o działalności Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana wygłosiła prezes dr Teresa Kaczorowska, a ok. 21.00 odbył się piękny program poetycko-muzyczny, podczas którego zabrzmiały wiersze Macieja K. Sarbiewskiego w wykonaniu aktora Andrzeja Ferenca oraz muzyka z tzw. redukcji paragwajskich, którą zaprezentował Chór Flaminae pod dyrekcją Marty Wiatr.
 Warto dodać, że VIII Dzień Macieja K. Sarbiewskiego SJ w Warszawie przygotowali: Zamek Królewski w Warszawie, O. Jezuici oraz Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie. Natomiast samorząd Baboszewa, rodzinnej gminy Sarbiewskiego, zafundował dojazd do stolicy (gminnym busem) i przybyłym rodakom obiad w restauracji (pan wójt z panią dyrektor  SP w Sarbiewie uczestniczyli w tym Dniu do wieczora).

7. Na pewno do plusów minionego roku należy zaliczyć funkcjonowanie Oddziału AES na Litwie. Przypomnę, że Wileński Oddział Academii Europaea Sarbieviana istnieje od 8 lat, od 15 maja 2009 r. Siedzibą jego jest Centrum Polonistyczne Wydziału Filologii Uniwersytetu Wileńskiego (ul. Universiteto 5, LT-01513, Vilnius, Lietuva; e-mail: polkatedra@flf.vu.lt). Jego pracami kieruje dr Regina Jakubenas (regina.zorro@gmail.com). Lista członków Wileńskiego Oddziału Academii Europaea Sarbieviana liczy siedem osób, są to: dr Regina Jakubenas – prezes (wykładowca), dr Mirosław Dawlewicz (wykładowca), prof. Eugenija Ulcinaite (wykładowca), dr Kinga Geben (wykładowca), Rimantas Salna (dyrektor Muzeum Adama Mickiewicza), Wojciech Piotrowicz (poeta), dr Józef Szostakowski (poeta, wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Wilnie). Niektórzy byli w latach ubiegłych na Dniach MKS. Niedawno odbyła się prezentacja nowej książki prof. E. Ulcinaite. Profesor dokonała przekładu M.K. Sarbiewskiego na jez. litewski: Laska marszałkowska albo kazanie na pogrzebie Jana Stanisława Sapiehy. Prezentację zorganizowało Muzeum Dziedzictwa Sakralnego. Maloniai kviečiame i profesores Eugenijos Ulčinaites ir dr. Viktorijos Vaitkevičiutes parengtos knygos pristatymą „Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus „Maršalo lazda““, ivyksianti š. m. balandžio 26 d., trečiadieni, 17 val. Bažnytinio paveldo muziejuje. Plačiau apie pačią knygą ir rengini žr. http://www.bpmuziejus.lt/lt/pagrindinis-meniu/renginiai.html,knygos-pristatymas-m-k-sarbievijaus-marsalo-lazda
   Współpraca z Litwą, tak bliską „polskiemu Horacemu”, trwa od początku Dni Sarbiewskiego – co roku ktoś z Litwy uczestniczy w naszym Festiwalu (w tym roku Irena Duchowska z Kiejdan). Dwukrotnie byli u nas goście z Centrum Kultury im. M.K. Sarbiewskiego w Krożach (Kražiu M. K. Sarbievijaus kulturos centras) ze Żmudzi na Litwie, które  współpracuje z Uniwersytetem Wileńskim. Mieści się w dawnym kolegium jezuickim ufundowanym w 1616 r. przez hetmana Jana Karola Chodkiewicza. W latach 1617-1620, jako professor academicus, Maciej Kazimierz Sarbiewski wykładał tam poetykę i syntaksę. Przypomnę, że na VI Dniach Sarbiewskiego gościliśmy 4-osobową delegację z Rejonu Kelme, na czele z wicemerem i Algisem Krutkevičiusem odpowiedzialnym tam za kulturę (niestety zmarł w 2015 r.).  To właśnie zaowocowało zaproszeniem nas 12-osobowej grupy w 2011 r. przez Centrum Kultury im. ks. M.K. Sarbiewskiego w Krożach (udział w konferencji naukowej, poznawanie śladów MKS na Litwie, publikacje w 2 językach).


8. Zaczyna przynosić efekty spotkanie, 14 maja 2015 r., prezesa AES dr Teresy Kaczorowskiej i ks. dr o. Krzysztofa Dorosza, SJ z Torunia (członek Zarządu AES) z socjuszem o. prowincjała Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego Leszkiem Mądrzykiem SJ, w siedzibie Jezuitów w Warszawie, przy ul. Narbutta 21. Mówiłam już o tym na poprzednim Walnym, ale przypomnę, że tematem tego spotkania było przybliżenie dla SJ działalności AES oraz podjęcie większego zaangażowania o. jezuitów w kreację ks. M.K. Sarbiewskiego w Polsce i na świecie. Obecnie współpraca Jezuitów ze Stowarzyszeniem Academia Europaea Sarbieviana jest bliższa. Korzystamy z portali SJ jeśli chodzi o promowanie postaci i dorobku M. K. Sarbiewskiego (w tym Festiwalu), podjęliśmy współpracę z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej na warszawskiej Starówce i jego o. rektorem, o. Lesławem Ptakiem (który był w ubr. I wygłosił homilię, udziela też nam Sali na zebrania przy ul. Świętojańskiej), o. jezuici biorą udział w Festiwalach Sarbiewskiego (o. K. Dorosz – niejako oddelegowany do współpracy z AES, jest członkiem Zarządu AES, zaś o. Lesław Ptak też będzie gościem Festiwalu w tym roku).
   AES liczy też na dalszą współpracę z SJ, w tym z uczelniami jezuickimi (PWT Bobolanum w Warszawie, Akademia Ignatianum w Krakowie), włączenie się SJ w wydanie utworów M.K. Sarbiewskiego w przekładzie z łaciny na współczesny język polski oraz j. angielski, czy pomoc w pozyskiwaniu sympatyków „polskiego Horacego”, także sponsorów. Liczymy też na obiecaną pomoc SJ w powołaniu Oddziału AES w Rzymie, a także włączenie się do szerszego przedstawienia dwóch wielkich postaci polskich jezuitów: M. K. Sarbiewskiego i św. Stanisława Kostki (1550-1568). Temu tematowi można poświęcić jeden dzień XIV Festiwalu Sarbiewskiego (w 2018 r. upłynie 450 lat od  śmierci św. Stanisława w 1568 r. - może zorganizować dzień w Rostkowie, z konferencją, celebracją liturgiczną). W przyszłości liczymy też na włączenie się SJ w budowę SARBINUM, czyli „Dworu Sarbiewskich” w Sarbiewie.

9. Bo niestety, nie możemy pochwalić się postępem jeśli chodzi o nasz cel strategiczny - planowaną budowę Dworu Sarbiewskich w Sarbiewie, jako międzynarodowego centrum muzealnego, twórczego i badawczo-edukacyjnego  epoki  baroku. Przypomnę, że dla jego realizacji nabyliśmy w 2008 r. od samorządów, po bardzo korzystnej cenie, działkę w centrum  Sarbiewa (0,444 ha). Nowość z ubr. – w październiku 2016 r. firma POLMLEK Raciąż zwróciła się do AES z prośbą o wyrażenie zgody na rozebranie byłego punktu skupu mleka, który znajdowała się na działce AES. Wyraziłam zgodę.
   Poza działką mamy także opracowaną koncepcję architektoniczną (autorstwa architekt Julii Karłowskiej z Warszawy). W 2008 r. przygotowaliśmy też wniosek o dofinansowanie projektu w ramach RPO Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (Działanie 6.1 Kultura) o nazwie: „Budowa Dworu Sarbiewskich w Sarbiewie jako międzynarodowego centrum muzealnego, twórczego i badawczo-edukacyjnego  epoki  Baroku”. Koszt inwestycji w Sarbiewie:  dworu - jako siedziby AES, muzeum baroku i biblioteki z czytelnią oraz oficyny- w której zaplanowaliśmy restaurację i 20 miejsc motelowych; a także ogrodu nad rzeką – wyliczono na ok. 14 mln zł. Wiosek złożyliśmy 9 lat temu, 29 września 2008 r., ale Mazowiecka Jednostka Programów Unijnych w Warszawie nie rozpatrzyła go ze względów formalnych, traktując jako projekt komercyjny („podlegający pomocy publicznej”). 
   Od tamtej pory, choć już ostało ogłoszone nowe rozdanie funduszy UE, nie złożyliśmy ponownie wniosku aplikacyjnego – poprawionego, jak planowaliśmy na budowę SARBINUM jako Domu Pracy Twórczej – przede wszystkim dlatego, że nie mamy wsparcia lokalnych samorządów: gminnego i powiatowego. W 2015 r. otrzymaliśmy pismo z Urzędu Gminy Baboszewo (podpisane przez wójta Tomasza Sobeckiego i wszystkich radnych gminy Baboszewo), iż stanowczo odcinają się od jakiegokolwiek udziału w planowanej przez AES budowie Dworu Sarbiewskich, jako Domu Pracy Twórczej., a to jest podstawą dla samorządu wojewódzkiego, aby poparł tę inicjatywę. W tej sytuacji radny wojewódzki z Płońska dr. Paweł Obermeyer, przekazał mi następującą opinię marszałka województwa woj. Mazowieckiego Adama Struzika: „Jeśli gmina i powiat nie chcą tej inwestycji, to województwo nie będzie jej wspierać”... W tej sytuacji nasz projekt -  choć piękny i cenny dla kultury polskiej, i dla regionu – nie ruszy, bo wsparcie gminy i powiatu, przynajmniej intencyjne, jest podstawą.
.
10. Do sukcesów AES należy zaliczyć działanie naszej strony internetowej www.sarbiewski.eu. Działa ona od 8 lat – od grudnia 2009 r., dzięki głównie mojej, ale także skarbnika i sekretarz AES, współpracy z naszym członkiem Krzysztofem Turowieckim (a także pomocy finansowej Starostwa w Płońsku). Nie muszę Państwa przekonywać jak ważną pełni ona rolę. Zachęcam do jej odwiedzania, przesyłania materiałów, choć wiem, że wielu ma do niej zastrzeżenia, że jest mało czytelna, itp. Zgłaszałam to prowadzącemu Turowieckiemu, skarbnik zadeklarował się ze poszuka nowych możliwości w tym zakresie, ale na razie nie ma pomysłu...

11. W ubr. uczestniczyliśmy w przywracaniu pamięci „polskiemu Horacemu” i należnego mu miejsca w historii literatury - na różnego rodzaju spotkaniach literackich, naukowych i kulturalnych. Członek zarządu AES ks dr Krzysztof Dorosz SJ z Torunia, uczestniczył w dwóch ważnych konferencjach naukowych: 16 września 2016 r. w Akademii Humanistycznej w Pułtusku, poświęconej 450-leciu  przybycia jezuitów do Pułtuska, gdzie wygłosił prelekcję „Racz na Mazowsze jasne zwrócić oczy. Maryjne aspekty poezji M.K. Sarbiewskiego SJ”; oraz 17 listopada 2016 r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona łacińskiemu piśmiennictwu jezuickiemu XVI i XVII wieku: Iesuita in Polonia - Poloni Iesuita. Przybliżył tam działalność AES, co zostało przyjęte z dużym zainteresowaniem. A sesja zgromadziła teologów, filologów klasycznych i historyków reprezentujących ośrodki naukowe w kraju (Wrocław, Katowice, Toruń, Poznań, Kraków, Szczecin) i za granicą (Heidelberg, Innsbruck, Marburg, Rzym).
   Ponadto promowaliśmy poetę z Sarbiewa gdzie tylko można było: w różnych mediach, ukazało się wiele artykułów nt. ubiegłorocznego Festiwalu  ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (także z Zamku w Warszawie), zarówno w prasie lokalnej, jak w periodykach ogólnopolskich („Barok”, „Gość Niedzielny”). Wiersze laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „O Laur Sarbiewskiego" opublikowane zostały w „Ciechanowskich Zeszytach Literackich” (Nr 18/2016). Rozdawaliśmy też materiały promocyjne (niestety skończył się już folder – w planie na ten rok mieliśmy wydać nowy, ale nie otrzymałam odpowiedzi na pismo, które złożyłam z prośbą o wsparcie finansowe jego druku – ostatnie wydanie było finansowane przez uG Baboszewo).

12. Zgodnie z Planem - przyjętym na ostatnim Walnym Zgromadzeniu
- Zarząd AES podjął w 2016 r. starania o uzyskanie przez AES statusu organizacji pożytku publicznego. Niestety, proces ten jest wciąż w toku - w KRS w Warszawie – mamy nadzieję, że w tym roku AES stanie się organizacją pożytku publicznego… ale bliżej tę kwestię wyjaśni skarbnik, Paweł Dychto.

13. Zgodnie z Planem nałożonym na Zarząd AES przez ostatnie Walne
Zgromadzenie rozpoczęliśmy w 2015 r. proces archiwizacji zgromadzonej
przez 14 lat dokumentacji. Podjęła się tego Zofia Turowiecka
z Przasnysza, bibliotekarka z zawodu. Archiwalia bowiem pęcznieją
(ja znowu mam nowy skoroszyt pękający w szwach) i są sukcesywnie przekazywane
Zosi Turowieckiej. Proszę też innych, którzy posiadają dokumentację
o jej przekazywanie, aby się nie rozpraszały. Tworzymy bowiem Archiwum
AES. Niestety, zmienił się skarbnik… mamy problem z odzyskaniem dokumentacji finansowej AES…

14. Gromadzimy cały czas nowe publikacje i wydawnictwa o M.K. Sarbiewskim, kompletujemy zdjęcia z działalności AES – czyni to Sławomir Zembrzuski z Płońska (członek Komisji rewizyjnej AES), który przygotował już dwie wystawy o naszym Festiwalu.

15. Nie udało się, zgodnie z Planem przełożyć (prof. E. Buszewicz), czy wydać dzieł M.K. Sarbiewskiego, zbudować kapliczki na działce (inicjatywa Daniela Ratza), ani utworzyć Koła Młodych przy AES (MCK Płońsk) – może uda się to  zrealizować w roku najbliższym.

16. W ciągu minionego roku odbyło się kilka spotkań Zarządu AES oraz Komitetu Organizacyjnego XIII Festiwalu M.K. Sarbiewskiego (w Ciechanowie (już 4 lipca 2016), w SP w Sarbiewie (11 października 2016, 3 listopada 2016, 20 grudnia 2016), Warszawie (5 listopada 2016), czy w Płońsku (kilkakrotnie), czasem z udziałem wójta gminy Tomasza Sobeckiego i nowej dyrektor SP w Sarbiewie – pani Moniki Witkowskiej (przychylnej naszym działalności) i innych osób zaangażowanych (Bożeny Kaliściak, czy Ireny Podobas Ulku). Ponadto prezes Kaczorowska kilka razy odwiedziła Opinogórę ze względu na zaplanowaną w programie tegorocznego Festiwalu sesję naukową (raz wspólnie z prof. J. Chrościckim). O przebiegu spotkań Zarządu informowała sekretarz AES, dr Bogumiła Umińska (protokoły są na naszej www.sarbiewski.eu).


17. Po raz pierwszy ubyło nam członków AES: kiedy zakładaliśmy AES było nas 20, w ubr. – 61, a dziś  jest 60 (zmarła Zenona Cieślak-Szymanik). Czekają na nich legitymacje, muszą tylko przesłać zdjęcia.

18. W minionym roku, jeśli chodzi o finanse, na konto AES – poza składkami członkowskimi - nie wpłynęła znikąd nawet złotówka (poza wspieraniem finansowym i organizacyjnym - partnerów Festiwalu M. K. Sarbiewskiego (dzięki temu on trwa). Zresztą, nigdzie specjalnie w osttanim roku nie Zarząd nie zabiegał, poza szukaniem środków finansowych na organizację Festiwalu. O finansach i stanie konta poinformuje dziś później skarbnik Paweł Dychto. Zarząd prosi wszystkich członków o szukanie mecenasów, pomysły i wspieranieAES  w tym zakresie.

19. Największym wyzwaniem jest dla nas co roku Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” – od początku pod patronatem Marszałka Sejmu RP i Biskupa Płockiego, a od 2011 r.  także Marszałka Woj. Mazowieckiego. Nad przygotowaniem XIII edycji tej imprezy, która zostanie zainaugurowana za kilka godzin - pracowaliśmy od lipca 2016 r. Powołaliśmy – podobnie jak w ubr. - Komitet Organizacyjny pod moim kierownictwem, z udziałem głównych podmiotów, którzy współorganizują ten duży 3-dniowy festiwal na terenie kilku powiatów (przypomnę, że impreza jest partnerska, każdy partner ma swoją rolę i zadanie, które też finansuje).

    Tegoroczny XIII festiwal będzie trwać także trzy dni (12-14 maja 2017), z jednym dniem wyjazdowym (w programie w br. - Dzień Opinogórsko-Ciechanowski, w ubr. - Płocki). Jak zwykle będzie to  impreza literacko-kulturalno-naukowo-edukacyjna, mająca na celu przypomnienie ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) jako poety rangi europejskiej (uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII, 1623, a więc dzisiejszym Noblem); a zarazem jako uczonego - profesora Akademii Wileńskiej - i oratora, kaznodziei króla Władysława IV Wazy (1635-1640). W przygotowanie włączyły się instytucje kultury (centra kultury, muzea, biblioteki), samorządy, szkoły, parafie, organizacje społeczne, Zamek Królewski w Warszawie, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Jezuici. Wszyscy współorganizatorzy są wymienieni na plakatach, zaproszeniach, wszystkim w imieniu zarządu AES gorąco dziękuję!

    W tym roku Festiwal ma też szeroki zasięg,  a program XIII Festiwalu jest ciekawy i bardzo bogaty – w pigułce to: 3 spotkania autorskie z 3 autorami: jedno w MBP w Płońsku (Stefan Świetliczko), dwa na terenie gminy Baboszewo (Irena Duchowska, Litwa oraz Jacek Wegner z Warszawy); sesja naukowa w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze; 3 koncerty (Mietek Szcześniak z zespołem, PSM I st. w Płońsku; PSM I i II st. w Ciechanowie) oraz rekordową liczbę, bo aż 7 konkursów „O Laur Sarbiewskiego" (poezji (w wersji polsko i łacińskojęzycznej), krasomówczy, recytatorski, literacki, plastyczny, naukowy – w tym  4 dla młodzieży). W programie mamy również: Noc Poetów (w MCK w Płońsku), mszę św. w intencji M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie i - po raz drugi – Widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów w Sarbiewie. Odbędzie się także wiele zdarzeń towarzyszących (w tym walne Zgromadzenie AES), rozbrzmiewać będzie cały czas (m.in. w KRDP) poezja „polskiego Horacego”. A wszędzie towarzyszyć nam będą licznie mieszkańców Płn Mazowsza. Jest to obecnie największa literacka impreza na Płn. Mazowszu.

Reasumując

   Miniony rok nie był łatwy dla AES. Przede wszystkim nie przybyło nam funduszy, ani nie rozpoczęliśmy budowy Dworu Sarbiewskich.
   Ale sukcesów też mamy sporo. Najbardziej cenne to rozwijanie Festiwalu (7 konkursów, sesja naukowa), kontynuowanie współpracy z Litwą, drugą ojczyzną poety z Sarbiewa (Kroże, Wilno, Wileński Oddział AES), zakonem jezuitów oraz z Zamkiem Królewskim w Warszawie (mamy każdej jesieni także Dzień Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Warszawie (na Zamku Królewskim i kościele jezuitów) - z wykładami, jego poezja i muzyką, mszą św. z homilią mu poświęconą).
   Ważne również, że podjęliśmy starania o uzyskanie przez AES statusu organizacji pożytku publicznego, że rozpoczęliśmy archiwizację dokumentacji, że prowadzimy stronę internetową AES, szukamy możliwości zbudowania Sarbinum, a przede wszystkim udaje nam się zorganizować wspólnymi – społecznie! - siłami (ponad 20 partnerów) 3-dniową międzynarodową imprezę, która się dziś zacznie – XIII Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Weszła ona już na stałe do kalendarza imprez regionu, aktywizuje wiele środowisk na Płn. Mazowszu, zachęca młodzież do poznania postaci i twórczości MKS. 
   Cały czas promujemy „polskiego Horacego” i poszerzamy kręgi AES. W sumie AES rozwija się. Na pewno rozwój Academii byłby szybszy, gdybyśmy mieli więcej czasu, wszyscy włączyli się aktywniej w działania, ponadto gdyby wsparcie samorządów – zwłaszcza finansowe - byłoby większe.

   Pragnę wszystkim członkom Zarządu AES gorąco podziękować za 10-letnią współpracę. Dziękuję też wszystkim, począwszy od szkoły i parafii w Sarbiewie, gminy w Baboszewie, przez instytucje kultury, szkoły, parafie, samorządy, po wysokich uczonych i reprezentantów władz, za całą pomoc i zaangażowanie na rzecz akcji wskrzeszenia z niepamięci wielkiego rodaka. Proszę też o dalsze siły dla „polskiego Horacego”, aby realizować cele AES.

Teresa Kaczorowska
12 maja 2017
 

Krzysztof Turowiecki - 2017-05-17

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Kroże -

Parafia Sarbiewo -

Ekspansja - strony Internetowe -

Parafia Zakroczym -

Urząd Miasta w Płońsku -

Zamek Królewski w Warszawie -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Jezuici w Warszawie -

Czernice Borowe -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

www.ekspansja.eu Ekspansja