Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Protokół ze spotkania Zarządu AES, Ciechanów 07.06.2017 r.


Spotkanie odbyło się w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej w Ciechanowie. Uczestniczyli w nim członkowie Zarządu:
1. dr Teresa Kaczorowska – prezes AES
2. Jolanta Marzęcka – wiceprezes
3. dr Bogumiła Umińska – sekretarz
4. Paweł Dychto – skarbnik

1. Zebranie poświęcone było podsumowaniu tegorocznego XIII Międzynarodowego Festiwalu im. ks. M.K. Sarbiewskiego, wyciągnięciu wniosków i wyznaczeniu kierunku działań na rok następny,  Prowadziła je dr Teresa Kaczorowska, prezes Stowarzyszenia.
   Program merytoryczny Festiwalu, jego przebieg i okolicznościowe wydarzenia jemu towarzyszące  zostały ocenione bardzo pozytywnie.  Przede wszystkim został wzbogacony program o trzy konkursy, które cieszyły się dużą popularnością. Jeden to łacińska edycja XIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego”, który nabrał rangi międzynarodowej (Certamen Poeticum Sarbievianum), i w pierwszym roku jego ogłoszenia wpłynęło 19 prac od poetów z siedmiu krajów świata, m.in. Niemiec, Austrii, Włoch, Hiszpanii, USA, Kanady. Po raz pierwszy jako podmiot Festiwalu wystąpiło Stowarzyszenie Latinitati Vivae Provehenedae Assotiatio, z prezes Cecylią Koch z Niemiec na czele. Język łaciński, znany obecnie li tylko jako język stosowany w nauce i technice, zabrzmiał jako swobodnie mówiony na scenie płońskiego Domu Kultury. Było to zupełne novum.
   Podkreślano także znaczenie I Konkursu Literackiego „Maciej Kazimierz Sarbiewski –„Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, w którym udział wzięli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, za co odpowiedzialny był Paweł Dychto.
   Z kolei wielkim wydarzeniem naukowym Festiwalu była konferencja Między barokiem a romantyzmem, która odbyła się w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Podczas konferencji ogłoszono też wyniki trzeciego konkursu – na pracę naukową o M.K. Sarbiewskim.
   Na Festiwal przybyło wielu zacnych gości, m.in.  z USA, Litwy i Niemiec. Ponadto Stowarzyszenie otrzymało piękne dary związane z M.K. Sarbiewskim, przede wszystkim jego dzieło Lyricorum libri IV, wydane w Antwerpii w miniaturowej formie w 1634 r.
   Członkowie Zarządu, obecni na Festiwalu, jednogłośnie stwierdzili, iż jakkolwiek jego poziom merytoryczny był na najwyższym bodaj z dotychczasowych edycji poziomie, co wymagało ogromnego wkładu pracy Zarządu AES i wielu innych osób, to jednak nie widać było zainteresowania tym ze strony władz lokalnych. Tak więc Zarząd zdecydował, że od 2018 r. Festiwal będzie miał formułę 2-dniową, a nie 3-dniową, jak było to dotychczas.
 
2.Prezes zaproponowała aby XIV Międzynarodowy Festiwal im. M.K. Sarbiewskiego odbył się w dniach 11-12 maja 2018 r. Przedstawiła też jego wstępny program:

11 maja 2018 r. (piątek)
Godz. 10-1130 -  Szkoła Podstawowa im. M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie – rozstrzygnięcie 3. Konkursów – krasmówczego, recytatorskiego i literackiego. Krótka wizyta w Izbie im. M.K. Sarbiewskiego w tejże szkole.
Godz. 12 – Krótkie nabożeństwo w Kościele w Sarbiewie
Godz. 1330 – Zebranie walne AES w dworku w Dłużniewie
Godz. 18 – MCK w Płońsku – rozstrzygnięcie 2. Konkursów poezji, koncert i noc poetów

12 maja 2018 r. (sobota)
Godz. 9 – wyjazd do Rostkowa. Tu odbędą się uroczystości poświęcone 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki, polskiego jezuity, któremu jezuita Maciej K. Sarbiewski poświęcił jeden ze swoich utworów, tj. Odę IV. Do bł. Stanisława Kostki, na intencyę Władysława IV, Króla Polskiego, gdy ten jeździł do wód badeńskich. W kościele rostkowskim odbędzie się Msza św., a następnie okolicznościowa inscenizacja w wykonaniu młodzieży szkolnej.
Godz. 16 – wyjazd do PCKiSz w Ciechanowie, gdzie nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego i kompozytorskiego, poświęcone M.K. Sarbiewskiemu.

3. Przedstawiając program Prezes, poinformowała, iż  w sprawie konkursu kompozytorskiego wielokrotnie spotykała się z dr Ireną Ulku oraz dr. Pawłem Krupką. Przybyła na spotkanie dr Irena Ulku przedstawiła Regulamin I Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Sarbievius Cantans 2018, opracowany wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym im. Chopina w Warszawie. Zgodnie z zaprezentowanym regulaminem, przedmiotem konkursu jest pieśń na 1, 2 lub 3 głosy solowe z towarzyszeniem fortepianu lub 2-3 instrumentów muzycznych, skomponowanych do utworów łacińskich ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego lub ich polskich przekładów. Regulamin ten znajduje się na naszej stronie www.sarbiewski.eu Obawy Zarządu dotyczyły jedynie kosztów  tego przedsięwzięcia.

4. Skarbnik Paweł Dychto zgłosił nadesłany od Magdaleny Węgrzyn-Plichty członka AES - wniosek dot. zwolnienia jej z opłacania składek członkowskich. Jednak po przeanalizowaniu Statutu, Zarząd został zmuszony go odrzucić, ze względu na brak możliwości statutowych AES. Poinformował także, iż wniosek do KRS-u, zgłaszający AES jako organizację pożytku publicznego, w odpowiedzi na zalecone poprawki, zostanie ponownie złożony.

5.Dr Teresa Kaczorowska zaapelowała na koniec do Zarządu o składanie wszelkiej dokumentacji do p. Zofii Turowieckiej, która archiwizuje dokumentację Stowarzyszenia. Brak m.in. niektórych dokumentów finansowych z okresu funkcjonowania poprzedniego Skarbnika, utrudnia zamknięcie archiwizacji. Poinformowała również o terminie IX Dnia M.K. Sarbiewskiego na Zamku Królewskim, który odbędzie się 18 listopada 2017 r. Wzorem lat ubiegłych będzie składał się z 2 części: I – Na Zamku Królewskim, gdzie nastąpi m.in. uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na prace naukowe (Prezes podkreśliła współpracę w tym zakresie prof. J. Chrościckiego z Dyrektorem Zamku, prof. P. Mrozowskim)  oraz II część – w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.


Przygotowała
Bogumiła Umińska
Sekretarz AES







Krzysztof Turowiecki - 2017-06-15

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Jezuici w Warszawie -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Zamek Królewski w Warszawie -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Czernice Borowe -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Parafia Zakroczym -

Kroże -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Ekspansja - strony Internetowe -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Parafia Sarbiewo -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Urząd Miasta w Płońsku -

www.ekspansja.eu Ekspansja