Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Protokół z XIV Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia


Academia Europaea Sarbieviana,
Dłużniewo, 10 maja 2019 r.


Zebranie odbyło się w „Dworku” w Dłużniewie.  Było istotnym punktem programu XV Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Z uwagi na brak quorum, odbyło się w drugim terminie.  Na 58 Członków uprawnionych do głosowania, uczestniczyło w nim 24 obecnych, zgodnie z listą obecności, stanowiącej załącznik nr 1 do niniejszego protokołu.


W spotkaniu uczestniczyli Członkowie Zarządu:
1. dr Teresa Kaczorowska – Prezes
2. Jolanta Marzęcka -  Wiceprezes
3. dr Bogumiła Umińska – Sekretarz
4. Paweł Dychto – Skarbnik
5. Dr o. Krzysztof Dorosz SJ – Członek
Członkowie Komisji Rewizyjnej:
1. Danuta Kucińska - Przewodnicząca
2. Sławomir Zembrzuski – Członek


oraz pozostali Członkowie:
1. prof. dr hab. Paulina Buchwald-Pelcowa, UW
2. prof. dr hab. Elwira Buszewicz, UJ
3. prof. dr hab. Juliusz Chrościcki, IHSz UW
4. prof. dr hab. Janusz Rohoziński,  UW, AH w Pułtusku
5. prof. Libor Martinek, Opava, Czechy
6. dr Irena Ülkü, Konstantynopol, Turcja
7. dr Justyna Zaborowska-Musiał, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
8. o. dr Eligiusz Dymowski OFM, Kraków
9. Marianna Lipska
10. Małgorzata Rydzewska, Baboszewo
11. Zofia Turowiecka, Przasnysz
12. Wiesław Przedpełski, Baboszewo
13. Daniel Ratz, Płock
14. Jacek Wincenty Wegner
15. Artur Wiśniewski
16. Józef Pless, Warszawa


1.Otwarcia obrad jubileuszowego, XV Festiwalu M.K. Sarbiewskiego dokonała Prezes AES dr Teresa Kaczorowska. Powitała zarówno członków Akademii, jak też przybyłych gości i sympatyków.
Na początku minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego niedawno, zasłużonego Członka Komisji Rewizyjnej naszego Stowarzyszenia  Leszka Ciarkowskiego.


2. Zgodnie z Programem XIV walnego zebrania, nastąpił wybór Przewodniczącego i Sekretarza obrad. Prezes zgłosiła kandydatury: Pawła Dychto na Przewodniczącego i Bogumiłę Umińską na Sekretarza. Poddane pod głosowanie, zostały przyjęte jednogłośnie.  Przewodniczący przedstawił Program. Został on poddany pod głosowanie i jednogłośnie zaakceptowany. (Załącznik Nr 2 do protokołu). 


3. Następnie w ramach 3 pkt. programu Przewodniczący  przekazał głos Prezes, aby zdała  sprawozdanie z działalności merytorycznej AES za okres V 2018- IV 2019. 
Prezes przedstawiła aktualny skład Zarządu AES i przypomniała w zarysie historię  powstania Stowarzyszenia i jego działalności. Natomiast szczegółowo odniosła się do wydarzeń z roku ubiegłego, który odbywał się pod znakiem św. Stanisława Kostki. Przypomniała natomiast, iż już podczas pierwszego spotkania Zarządu podsumowującego ubiegłoroczny Festiwal, powstał pomysł aby aktualną jego edycję zorganizować z 2-dniowym wypadem do Wilna. Przemawiały za tym silne związki Poety z tym miastem, gdzie zarówno studiował, wykładał, obronił dwa doktoraty a także przyjął  śluby zakonne. W tym miejscu Prezes nawiązała do aktualnej współpracy  „Akademii” z Litwą, która trwa od samego początku Dni Sarbiewskiego, czyli od 2005 r.  W jej ramach gościliśmy  do tej pory  wielu znanych literatów i badaczy  polskich z tego kraju. Przypomniała, iż dwukrotnie gościliśmy  przedstawicieli Centrum Kultury im. M.K. Sarbiewskiego w Krożach na Żmudzi, które mieści się w dawnym kolegium jezuickim ufundowanym w 1616 r. przez hetmana Jana Karola Chodkiewicza. To właśnie tam, w latach  1617-1620 M. K. Sarbiewski wykładał poetykę i syntaksę. Wizyty te zaowocowały  pobytem  12-osobowej grupy od nas na konferencji naukowej w Krożach, poświęconej Poecie. Pokłosiem tego pobytu jest publikacja dr Teresy Kaczorowskiej Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ na Litwie
Odnosząc się do współpracy z Litwą Prezes przypomniała o funkcjonującym tam od 2009 r. Oddziale AES na Uniwersytecie Wileńskim, którym kieruje dr Regina Jakubenas a członkami są wybitni wykładowcy tej uczelni.
Dr Teresa Kaczorowska omówiła także współpracę z Zamkiem Królewskim w Warszawie, która trwa od wielu lat. Ubiegłorocznym jej akordem był X dzień Macieja K. Sarbiewskiego SJ w Warszawie (27.X.2018 r.) Składał się z 2 części – przedpołudniowej na Zamku Królewskim – gdzie kustosz tegoż Muzeum Daniel Artymowski wygłosił odczyt:   „Polskich Horacych dwóch”. Dotyczył on dwóch wybitnych jezuitów i poetów: Macieja K. Sarbiewskiego i Adama Naruszewicza – tłumacza Sarbiewskiego na język polski. Wiersze ich deklamowali aktorzy: Barbara i Jacek Bursztynowiczowie.  
Druga część uroczystości odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej w Warszawie, gdzie podczas Mszy św. w homilii o. dr Krzysztof Dorosz nawiązał do poematu M.K. Sarbiewskiego poświęconego św. Stanisławowi Kostce z Rostkowa. Natomiast dr Teresa Kaczorowska przygotowała referat  o działalności i zamierzeniach AES, który został  odczytany. Spotkanie uświetniły wiersze Poety zaprezentowane   przez Macieja Gąsiorka – aktora teatru „Rampa” przy muzyce organowej Szymona Sobutkowskiego, organisty Sanktuarium. 
Prezes podkreśliła także coraz lepszą współpracę z oo. Jezuitami, którą zapoczątkowało spotkanie zainicjowane przez o. dr. Krzysztofa Dorosza w 2015 r. z socjuszem o. prowincjała Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego Leszkiem Mądrzykiem SJ w siedzibie Jezuitów w Warszawie. Koordynatorem wszelkiej współpracy oo. Jezuitów z AES jest właśnie o. dr Krzysztof Dorosz, który corocznie pomaga w organizacji Festiwalu i czynnie w nim uczestniczy. Jednym z akcentów tej aktywności był m.in. udział uczniów z Zespołu Szkół Jezuickich im. św. Stanisława Kostki w Gdyni wraz z dyrektorem tej szkoły i jej sztandarem we Mszy św. w Rostkowie podczas ubiegłorocznego Festiwalu.
Akademia liczy na dalszą współpracę z Zakonem, łącznie z włączeniem się w tłumaczenie i wydanie dzieł Poety a także powołanie Oddziału AES w Rzymie.
W swoim sprawozdaniu, mówiąc o innych naszych sukcesach dr Teresa Kaczorowska wspomniała o znaczeniu  Rady Naukowej AES, powołanej w 2017 r., której przewodniczy prof. dr hab. Juliusz Chrościcki a w jej skład wchodzą: prof. dr hab. Elwira Buszewicz, (wiceprzewodnicząca) oraz prof. Paulina Buchwald-Pelcowa, prof. Janusz Rohoziński, ks. dr o. Eligiusz Dymowski, dr Paweł Krupka, dr Irena Ülkü i prof. Janusz Zalewski.
Wymieniła dotychczasowe jej osiągniecia, tj. I Ogólnopolski Konkurs na pracę naukową o ks. M.K. Sarbiewskim za lata 2013-2016 i ogłoszony w marcu 2019 r. II Międzynarodowy Konkurs na prace naukowe: Twórczość i życie ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, za lata 2017-2019 , w 4 kategoriach: na prace dyplomowe, książki naukowe, artykuły naukowe oraz tłumaczenia poezji i prozy M.K. Sarbiewskiego z łaciny na języki europejskie. Wyniki jego będą ogłoszone podczas kolejnej edycji Festiwalu. Tu Prezes złożyła wielkie podziękowania Profesorowi.
Prezes podkreśliła także znaczenie w przywracaniu pamięci „polskiemu Horacemu” organizowanych przez AES spotkań literackich, naukowych i kulturalnych, ich promocji w mediach, a także  publikacji chociażby nagrodzonych wierszy w „Zeszytach Literackich”. Istotnym, wydanym ostatnio  materiałem promocyjnym AES jest folder wydany w 2 językach: polskim i angielskim.
Jednym z ważniejszych celów „Akademii”, jak podkreśliła Prezes, jest budowa dworu Sarbiewskich jako Domu Pracy Twórczej. Przypomniała, że mamy działkę w centrum Sarbiewa (0,444 ha) oraz projekt architektoniczny. Dotychczasowe starania w tym zakresie nie dawały oczekiwanych rezultatów gdyż nie było wsparcia lokalnych samorządów.  Prezes podjęła kolejne działania w tej kwestii, po zmianie wójta Gminy Baboszewo. Wraz z posłem Robertem Kołakowskim odwiedziła nowego wójta Bogdana Pietruszewskiego. W spotkaniu uczestniczyli także były wójt Wiesław Przedpełski i wiceprzewodniczący Rady Gminy Wiesław Kupniewski. Kolejne spotkanie w tej kwestii z udziałem Posła, dr Teresy Kaczorowskiej, prof. Juliusza Chrościckiego, ks. Dr. Krzysztofa Dorosza SJ oraz wójtów Baboszewa: byłego i obecnego odbyło się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - z ministrem Jarosławem Sellinem. Jak podkreśliła Prezes – rozmowa była konstruktywna i dająca nadzieje na uwieńczenie 15-letniej działalności i starań w powstaniu SARBINUM. Owocem tego spotkania było kolejne: Prezes Teresy Kaczorowskiej i Posła Roberta Kołakowskiego u Marszałka Adama Struzika w Warszawie 7 maja 2019 r.   Rozmowy dotyczyły wspólnego utworzenia SARBINUM w Sarbiewie: przez AES, MKiDN oraz Urząd Marszałkowski w Warszawie.
Prezes omówiła też wiele innych spraw związanych z działalnością Stowarzyszenia. Podkreśliła m.in. wielkie znaczenie strony internetowej www. sarbiewski.eu prowadzonej od 10 lat przez naszego Członka Krzysztofa Turowieckiego. Podziękowała też Zofii Turowieckiej za podjęcie się trudu  archiwizacji gromadzonej od 15 lat dokumentacji AES. 
Prezes wymieniła natomiast kilka spraw zaplanowanych a nie zrealizowanych (oprócz budowy dworu Sarbiewskich): przełożenia z łaciny utworów Sarbiewskiego, wydania jego dzieł, budowy kapliczki na działce czy utworzenia Koła Młodych przy AES.
Dokonała także analizy spraw finansowych Stowarzyszenia, które w szczegółach miał przedstawić Skarbnik.
Na koniec Prezes podsumowała jeszcze prace związane z przygotowaniem aktualnej, XV edycji  Międzynarodowego Festiwalu  M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” który od początku odbywa się pod patronatem Marszałka Sejmu RP i Biskupa Płockiego a od 2011 r. także Marszałka Województwa Mazowieckiego. Podkreśliła jego naukowy, ale także literacki,  kulturalny i edukacyjny charakter. Wymieniła jeszcze raz jego główne założenia programowe. 
Podkreśliła, iż  po raz pierwszy  odbywa się on poza granicami kraju, tj. Wilnie – miejscu, z którym  ks. M.K. Sarbiewski był niezwykle związany, zarówno poprzez  złożenie tu ślubów zakonnych, studiowanie, pracę jako wykładowca i obronę dwóch doktoratów.


4. Zgodnie z 4. pkt. Programu sprawozdanie z działalności finansowej przedstawił Skarbnik Paweł Dychto. Obejmowało ono rok obrotowy od 01.01.2018 r. do 31.12.2018 r. i zostało sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych prowadzonych w roku obrotowym 2018. Skarbnik wymienił źródła dochodu AES, którymi było: składki członkowskie – 1140,00 zł., wpłata AH w Pułtusku – 300,00 zł, wpłata Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – 1000 zł, wpłata z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie – 500,00 zł. co dało przychód w kwocie 2.940,00 zł.
Z kolei poniesione koszty obejmowały: 360,00 zł. – utrzymanie domeny www.sarbiewski.eu, wypłata gotówkowa na konkurs krasomówczy – 300,00 zł, porozumienie ze Związkiem Literatów na Mazowszu w Ciechanowie w sprawie organizacji XIV Festiwalu –M.K. Sarbiewskiego – 1000,00 zł, organizacja walnego zebrania AES, usługa hotelarska i gastronomiczna – 2087,45 zł, co dało koszty w kwocie 3.747,45 zł. Wynik finansowy AES za 2018 r. to strata w kwocie 807,45 zł. Na dzień  31.12.2018 r. Stowarzyszenie posiadało aktywa obrotowe (środki na rachunku bankowym ) w kwocie 5.859,72 zł.  Oraz aktywa trwałe – czyli zakupione w 2008 r. grunty (0,444 ha) o wartości 30.000 zł, co daje łączna kwotę aktywów trwałych i obrotowych 35.859,72 zł.
Skarbnik Paweł Dychto poinformował także, że wpłacone składki   wpłacone w 2018 r. składki w kwocie 1140,00 zł zostały wpłacone przez 13 spośród 60 członków Stowarzyszenia.


5. Zgodnie z 5 pkt. Programu opinię z działalności Stowarzyszenia przedstawiła Komisja Rewizyjna w składzie:
1. Danuta Kucińska – Przewodnicząca
2. Sławomir Zembrzuski – Członek
Jako Przewodnicząca głos zabrała Danuta Kucińska, która przedstawiła opinię z kontroli działalności Zarządu AES za rok 2018. Dotyczyła ona dokumentacji następujących zagadnień:  pracy Zarządu Stowarzyszenia, jego działalności merytorycznej i księgowości.
W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono iż w roku sprawozdawczym  odbyło się kilka spotkań Zarządu Stowarzyszenia, podczas których podsumowywano XIV Festiwal M.K. Sarbiewskiego a także pracowano nad scenariuszem kolejnego.
 Komisja, wymieniając najważniejsze wydarzenia związane z XIV Festiwalem M.K. Sarbiewskiego, podkreśliła, iż jest on obecnie największą imprezą literacką na północnym Mazowszu. Zwróciła jednocześnie uwagę na fakt, iż po każdej edycji Festiwalu Zarząd AES stara się go podsumować tak, żeby wyciągając wnioski, uniknąć ewentualnych niedociągnięć przy kolejnej.
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Danuta Kucińska podkreślała wielkie znaczenie działalności AES w przywracaniu pamięci „polskiemu Horacemu” i należnego jemu miejsca w historii literatury. Przypomniała m.in. charakter odbywających się cyklicznie konkursów, w tym poezji w języku łacińskim, które animują zainteresowanie M.K. Sarbiewskim i  jego popularyzacją także poza granicami Polski. W 2018 r. np.  uczestnikami tego konkursu byli poeci władający łaciną, reprezentujący poza naszym - 3 kraje: Austrię, Włochy i Chorwację. Wiersze laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „ O Laur Sarbiewskiego” opublikowane zostały w kolejnym numerze „Ciechanowskich Zeszytów Literackich”(Nr 20/2018). Przewodnicząca podkreśliła także znaczenie upowszechniania wiedzy o Sarbiewskim i epoki z nim związanej poprzez odczyty, prelekcje, które w ubiegłym roku były udziałem prof. Juliusza Chrościckiego, dr. Dariusza Lebiody i prof. Michała Wardzyńskiego.
Z uznaniem wypowiedziała się o kolejnym folderze autorstwa dr Teresy Kaczorowskiej dot. działalności AES, wydanym zarówno w jęz. polskim, jak też angielskim (tłumaczenie Monika Witkowska – Dyrektor SP im. M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie). Pozytywnie podsumowała też współpracę Stowarzyszenia z oo. Jezuitami, Zamkiem Królewskim i Oddziałem AES na Litwie. 
Przewodnicząca wyartykułowała także problemy z którymi boryka się Stowarzyszenie. Należą do nich m.in.: brak planowanej budowy Domu Sarbiewskich w Sarbiewie, dlatego, że nie było wsparcia  lokalnych samorządów oraz brak finalizacji starań o status Organizacji pożytku publicznego w KRS, spowodowany właśnie nierealizowaniem wszystkim punktów zawartych w Statucie AES.
Komisja Rewizyjna zapoznała się także ze sprawami finansowymi Stowarzyszenia, nie mając do nich zastrzeżeń.
W podsumowaniu Przewodnicząca zaleciła zabieganie o pozyskiwanie  środków finansowych na realizację zadań statutowych, wprowadzenie niezbędnych rozwiązań wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych – polityki bezpieczeństwa,  pozyskiwanie miejsca na przechowywanie dokumentów.


6. Zgodnie z pkt. 6 Programu Przewodniczący Obrad Paweł Dychto odczytał Uchwałę Nr 1/2019 w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia za rok 2018 i poddał pod głosowanie. Została ona przyjęta jednogłośnie. Zarząd wstrzymał się od głosowania.


7. Zgodnie z pk. 7  programu Plan pracy okres V.2019 - IV-2019 przedstawiła Prezes dr Teresa Kaczorowska. Jest on związany przede wszystkim z organizacją XVI Międzynarodowego Festiwalu K.M. Sarbiewskiego w 2020 r.
i znalezieniem funduszy oraz partnerów dla realizacji tego celu. W jego ramach planowany jest wyjazdowy dzień: Wilanów - Łazienki Warszawskie, Warszawa.
Odbędzie się  też kolejny, XI już  Dzień  ks. Macieja K. Sarbiewskiego SJ w Warszawie – w październiku 2019 r.
Jak podkreśliła Prezes, rozwijana będzie współpraca  z władzami państwowymi samorządowymi – gmin, powiatów, województwa mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i innych, w tym ze Stowarzyszeniem  Latinitati Vivae  Provehendae Associatio.


Prowadzone będą działania na rzecz powołania Oddziału AES  w Rzymie. Odpowiedzialni za to przedsięwzięcie będą:  prof. Juliusz Chrościcki i  dr Paweł Krupka. Natomiast za działania związane z wydaniem dzieł M.K. Sarbiewskiego w jęz. polskim odpowiedzialna będzie prof. Elwira Buszewicz. Z kolei zbudowania kapliczki na działce AES w Sarbiewie podjął się Daniel Ratz przy współpracy Sławomira Zembrzuskiego. Kontynuowana będzie archiwizacja dokumentacji przez Zofię Turowiecką.
Ogłoszona zostanie i rozstrzygnięta II edycja Konkursu Naukowego w 4 kategoriach, za co, jak wspomniała Prezes  odpowiedzialności podjął się  prof. Juliusz Chrościcki.
Spośród innych planowanych zadań AES  Prezes wymieniła m.in. kontynuację promocji twórczości Sarbiewskiego w mediach, regionalnych i krajowych, starania o realizację filmu o „polskim Horacym”,  dalsze pozyskiwanie  członków Stowarzyszenia, sympatyków, sponsorów i darczyńców, w tym członków honorowych niosących pamięć o MKS. Na Walnym powołano grupę za to odpowiedzialną w składzie: Artur Wiśniewski, Paweł Dychto, Danuta Kucińska.                                            


Przedstawiony przez Prezes roczny plan działalności AES (V.2019 – IV. 2020) , poddany pod głosowanie, Uchwałą Nr 2/2019 został jednogłośnie  zatwierdzony.


8. W ramach pkt. 8 Programu – Sprawy różne i wolne wnioski  - do kwestii starań  o status AES jako Organizacji pożytku publicznego odniósł się Paweł Dychto, bezpośrednio zaangażowany w działania z tym związane. Poinformował, iż wielokrotnie składane wnioski w tej kwestii były przez KRS odrzucane bez komentarza, natomiast ostatnia odpowiedź zawierała wskazówki aby zmienić statut naszej organizacji z uwagi na nie realizowanie pkt. 10., mówiącego o budowie dworku, opracowaniu dzieł M.K. Sarbiewskiego w 2 językach, wydawaniu periodyku naukowego – których to zadań na tę chwilę nie realizujemy. KRS zaproponował rezygnację z tego punktu w statucie.  Jednak z uwagi na fakt, iż po rozmowach w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pojawiła się szansa budowy dworu, Prezes podkreśliła, że póki co z tego zakresu planu naszych działań nie zrezygnujemy.
Potwierdzeniem tej decyzji była też konkluzja dyskusji wywołanej przez prof. Elwirę Buszewicz o korzyściach związanych ze statutem OPP. Zaliczono do niej możliwość przekazywania 1% podatku, ale podkreślono też  utrudnienia związane ze składaniem przez Skarbnika sprawozdań do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jak też zwiększone kontrole. Wobec tego postanowiono na razie zawiesić starania o status OPP.
Prof. Elwira Buszewicz odnosząc się do naszych zadań związanych z tłumaczeniem dzieł M.K. Sarbiewskiego, wnioskowała o  sukcesywne tłumaczenie twórczości Poety, np. co roku  20 jego ód w wersji dwujęzycznego tomiku. Zaproponowała przetłumaczenie bez płacenia honorarium dla autora przekładu z pokryciem kosztu wydania przez AES. Dr Teresa Kaczorowska zasugerowała aby Uniwersytet Jagielloński był partnerem w tym przedsięwzięciu.
Swoim odkryciem w Bibliotece Narodowej w Krakowie podzielił się o. dr Krzysztof Dorosz. Jest to 10 książeczek z tłumaczeniem wierszy M.K. Sarbiewskiego przez autorów końca XVIII w. Chociażby z uwagi na fakt, iż m.in. czterech jezuitów, profesorów jęz. łacińskiego po kasacie zakonu, a przed jego wskrzeszeniem żyło w Połocku, przypuszcza, że takich  tłumaczeń może być więcej. Nasz jezuita przypomniał jednocześnie, że najpełniejsze tłumaczenie dzieł M.K. Sarbiewskiego wykonał ks. Tadeusz Karyłowski (1882-1945), ale takich tłumaczeń może być więcej, z różnych epok. Dlatego też warto prowadzić badania w tym zakresie i przedstawiać je w formie artykułów w „Zeszytach Literackich” lub samodzielnych, ale małych edycjach wydawniczych.
W sprawie możliwości pozyskiwania środków finansowych głos zabrał Artur Wiśniewski, który ma w tej kwestii doświadczenie, prowadząc Fundację. Podczas dyskusji powołano grupę, która ma się tym zająć w składzie: Paweł Dychto,  Artur Wiśniewski, Danuta Kucińska i Jolanta Marzęcka.
Danuta Kucińska zaproponowała aby poprzez Lokalną Grupę Działania zaktywizować lokalną społeczność do współpracy poprzez np. ogłoszenie konkursu dla szkół dot. prezentacji ziemi płońskiej w formie artystycznej z uwzględnieniem M.K. Sarbiewskiego. LGD jest gotowa przekazać na nagrody 2 tys. zł. , a każda gmina może przeznaczyć od siebie dodatkowo  fundusze.
Dr Teresa Kaczorowska zaproponowała żeby podczas kolejnej edycji Festiwalu pojechać do Wilanowa, co spotkało się z  zainteresowaniem i aprobatą.  Nawiązała też do kapliczki, którą zadeklarował się wykonać Daniel Ratz kilka lat temu. Artysta potwierdził realizację deklaracji, informując, iż jest już jej projekt, który narysował Andrzej Walasek  i zostanie on zrealizowany. Jest tylko potrzeba skorzystania z kilku noclegów w Dworku w Dłużniewie, na co wyraziła zgodę Maria Lipska.
O możliwości wspólnego projektu z Czechami poprzez Towarzystwo Polsko-Czeskie związanego z konferencją naukową poinformował  prof. Libor Martinek.  W listopadzie t.r. zostanie ogłoszony grant, który można zgłosić i zrealizować w przyszłym roku. Jednak, jak podkreślił, musi to być przedsięwzięcie, które będzie miało szerszy zakres niż naukowy i dotyczyć nie tylko Sarbiewskiego, ale np. szeroko pojętej literatury baroku czy jeszcze w szerszej formule związanej z barokiem, w wykonaniu  Czechów, ale także np. badaczy z Litwy. Partnerem w Polsce musi być instytucja, np. Dom Kultury, uczelnia, ale też AES. Musi to być spotkanie 2-3 dniowe, otwarte dla publiczności. 
Prof. Juliusz Chrościcki stwierdził, iż nie jest to trudne. W związku z tym Prezes zaproponowała aby tym zagadnieniem zajęła się Rada Naukowa. 
W kwestii nawiązania współpracy z Rzymem głos zabrała dr Irena Ülkü, która zadeklarowała swoją pomoc poprzez kontakt z  Dyrektorem Instytutu Polskiego w tym mieście, Łukaszem Paprockim. 


9. Zgodnie z ostatnim pkt. Programu Prezes AES dr Teresa Kaczorowska dokonała zamknięcia obrad, dziękując wszystkim za nieprzerwany udział w wskrzeszaniu pamięci o M.K. Sarbiewskim, za kolejne deklaracje działań. Podkreśliła m.in. jak ważne będą przekłady dzieł Poety, wydawane etapami, sukcesywnie. Jako dobry przykład w tej kwestii przypomniała o  przekładzie i wydaniu „Laski Marszałkowskiej…”  M.K. Sarbiewskiego w jęz. litewskim przez prof. Eugenija Ulcinaite z Wilna. Przyznała jednocześnie, że na niej jako Prezesie ciąży  nieprzerwanie sprawa budowy „Dworu Sarbiewskich” i poprosiła o wsparcie, podkreślając, iż każda inicjatywa będzie ważna.


Protokół przygotowała
Bogumiła Umińska
Sekretarz AES





Krzysztof Turowiecki - 2019-05-18

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Czernice Borowe -

Parafia Zakroczym -

Ekspansja - strony Internetowe -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Zamek Królewski w Warszawie -

Parafia Sarbiewo -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Urząd Miasta w Płońsku -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Jezuici w Warszawie -

Kroże -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

www.ekspansja.eu Ekspansja