Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XVIII Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (12-13 maja 2023, 22 czerwca 2023)

PIĄTEK, 12 MAJA 2023


Płońsk 


- od godz. 10.00 – Przyjazd do Płońska, zakwaterowanie ...czytaj więcej

XVIII Międzynarodowy Konkurs Poetycki ,,O Laur Sarbiewskiego"

czytaj więcej

Zaproszenie na V Wieczór Łaciński w Krakowie

...czytaj więcej

Certyfikat dla AES

Certyfikat dla Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana  za Międzynarodowy Festiwal  ...czytaj więcej

Medal Stulecia Niepodległości dla Teresy Kaczorowskiej

Wśród ponad 30 dziennikarzy z całej Polski, uhonorowanych 8 września 2022 r. odznaczeniami ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Urodziny Prof. Juliusza Chrościckiego


Prof. Juliusz Chrościcki, członek założyciel i przewodniczący Rady Naukowej St. Academia Wuropaea Sarbieviana obchodził w Warszawie swoje 80. Urodziny. W sobotę 13 sierpnia 2022 r., o godz. 11.00, w Bazylice św. Krzyża w Warszawie została odprawiona w kaplicy Matki Bożej w Jego intencji msza św, po której zaprosił rodzinę i przyjaciół na  obiad do Hotelu Victoria.


St. Academia Europaea Sarbieviana reprezentowały na tej uroczystości dr Teresa Kaczorowska i dr Irena Ulku. W załączeniu List gratulacyjny oraz pamiątkowe zdjęcia.


Sarbiewo, 13 sierpnia 2022 r.


Szanowny Jubilat 


Prof. Juliusz Chrościcki 


członek założyciel, 


Przewodniczący Rady Naukowej


Stowarzyszenia 


Academia Europaea Sarbieviana


 


Drogi Jubilacie,


Z okazji Jubileuszu 80. Urodzin składam Ci, w imieniu własnym oraz członków Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, serdeczne Gratulacje! 


Jestem pełna podziwu i uznania dla Twojej pracy naukowej, twórczej i społecznej, która na trwałe wpisała się w osiągnięcia nauki i kultury, nie tylko w Polsce, ale i poza granicami. Twoje sukcesy: odkrycia w dziedzinie historii sztuki, liczne publikacje i książki, inicjatywy naukowo-artystyczne w Polsce oraz w innych krajach, w tym udział w powołaniu Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, stanowią nieoceniony wkład w dziedzictwo polskiej nauki, historii, kultury oraz polskiej tożsamości.


Bardzo się cieszę, że także postać ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640), „polskiego Horacego” rodem z północnego Mazowsza, dokładnie z Sarbiewa, sprawiła, że zainteresowałeś się twórczością tego niezwykłego Polaka z epoki baroku, typowego Sarmaty, a jednocześnie duchownego, wybitnego poety i uczonego, który wniósł wiele nie tylko do kultury polskiej, ale europejskiej i światowej. Raduję się, że uczestniczysz od początku w Międzynarodowych Festiwalach ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” (od 2005 r.) na Jego rodzinnym Mazowszu, że jesteś założycielem i aktywnym członkiem powołanej w 2006 r. organizacji Academia Europaea Sarbieviana, gdzie przewodniczysz Radzie Naukowej i organizujesz konkursy naukowe. Dziękuję gorąco, że propagujesz także poza Polską postać tego wielkiego Poety, że niesiesz daleko i szeroko Jego nieco zapomniane Imię, że przyczyniasz się do poznania wybitnego poety rangi europejskiej, uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII (1623).


Gratulując dorobku naukowego i artystycznego, życzę Ci wspaniałego Jubileuszu, dużo zdrowia, szczęścia osobistego oraz  dalszych licznych osiągnięć na niwie nauki, historii i kultury.1
1
2
2
3
3

2022-08-19 - Krzysztof Turowiecki

Jezuici w Warszawie -

Kroże -

Parafia Zakroczym -

Ekspansja - strony Internetowe -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Parafia Sarbiewo -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Czernice Borowe -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Urząd Miasta w Płońsku -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Zamek Królewski w Warszawie -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

www.ekspansja.eu Ekspansja