Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Jego życie było jedną wielką pieśnią

Poza szeroką działalnością w kulturze Płońska, Sławomir Zembrzuski (zmarł 3 marca 2025 r., w wieku ...czytaj więcej

XX Międzynarodowy Konkurs Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

1. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach:


a) poezji ...czytaj więcej

Wyjazd studyjny do Rzymu

Drodzy literaci /wszyscy/


Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana /AES/ zaprasza na wyjazd studyjny do Rzymu szlakiem ...czytaj więcej

Członkowie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana /wszyscy/

Dla uczczenia tych dwóch rocznic planujemy także w dniach 22-30 kwietnia 2025 r. wyjazd studyjny szlakiem M.K. Sarbiewskiego ...czytaj więcej

POWIAT PŁOŃSKI WSPIERA XIX FESTIWAL KS. MACIEJA SARBIEWSKIEGO „CHRZEŚCIJAŃSKI HORACY Z MAZOWSZA”

W dniu 26 kwietnia 2024 roku przedstawiciele Stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana”, ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Jego życie było jedną wielką pieśnią


Poza szeroką działalnością w kulturze Płońska, Sławomir Zembrzuski (zmarł 3 marca 2025 r., w wieku 70 lat) udzielał się także poza swoim miastem. Ten regionalista, społecznik, rzeźbiarz, malarz, fotografik, animator kultury, człowiek wielu zainteresowań był niezwykle zaangażowany i zasłużony również dla naszej pozarządowej organizacji - Academia Europea Sarbieviana (AES). Powstała ona w Sarbiewie w 2006 r., z inicjatywy mazowieckich literatów, aby pomóc wskrzesić z niepamięci ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (ur. 24 lutego 1595 r. w Sarbiewie, zmarł 2 kwietnia 1640 r. w Warszawie, nie ukończywszy 45 lat) - wybitnego poetę jezuitę epoki baroku, nazywanego „polskim Horacym”, uhonorowanego przez papieża Urbana VIII Laurem Poetyckim (porównywalnym dziś z Nagrodą Nobla). 


Sławek Zembrzuski od początku, z zapałem i radością, wspierał nasze działania, aby przypomnieć M.K. Sarbiewskiego i pomagał, jak mógł, w ożywieniu pamięci poety z Sarbiewa. W lipcu 2006 r. był na plebani parafialnej w Sarbiewie jednym z 20 członków założycieli Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, bywał systematycznie na naszych zebraniach, wszedł w skład pierwszych władz Academii (jako członek Komisji Rewizyjnej) i zanim nie dosięgnęła go choroba, był na wszystkich Festiwalach Sarbiewskiego. Wyjeżdżał też z nami na wyprawy studyjne śladami Sarbiewskiego - nie tylko do Sarbiewa, ale też do Płocka, Ciechanowa, Pułtuska, Warszawy, Rostkowa, na Litwę. 


I z entuzjazmem czynił dla nas wielką przysługę - został „nadwornym fotografikiem Akademii”... Ze swoich fotografii, z przebiegu Dni Sarbiewskiego (dziś Festiwali), z wydarzeń AES, z naszych wyjazdów studyjnych i spotkań, przygotowywał potem autorskie wystawy dokumentujące działalność AES. Jego zdjęcia obiegły w sieci niemal cały świat, ja też wielokrotnie korzystałam z nich podczas licznych moich prelekcji o Sarbiewskim, nie tylko w Polsce. Tym bardziej czujemy głęboki żal, że nie będzie już Sławka wśród nas, ani życzliwości i dobroci, że nie będzie już jego artystycznych fotografii, na jubileuszowym, już XX Festiwalu M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, który obecnie przygotowujemy na maj 2025 r.


Sławek Zembrzuski zostawił też po sobie w Academii inny trwały ślad – tj. swoje dzieła: rzeźbę „Przyjaciele” (M.K. Sarbiewski i biskupa płockiego Pawła Łubieńskiego, 2006) oraz „Ilustrowaną historię Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana z lat 2005-2012”, którą opracował i wydał własnym sumptem, i to pięknie wydaną pod względem edytorskim, w 2013 roku. Zamieścił w niej, obok historii parafii Sarbiewo w 600-lecie jej dziejów, opisy pierwszych ośmiu edycji Dni M.K. Sarbiewskiego z lat 2005-2012, zilustrowane jego zdjęciami. Uczynił to dogłębnie, podparł biografią nie tylko poety z Sarbiewa, ale także Tadeusza Dłabika z Płońska, znanego a zapominanego już nauczyciela łaciny, badacza i miłośnika poety ks. M.K. Sarbiewskiego. 


Ponadto Sławek pokazał w tej książce – na podstawie relacji z tych ośmiu pierwszych lat – fenomen naszego Festiwalu - oddolnej inicjatywy, organizowanej całkowicie bez funduszy rządowych, udział w nim wielu czołowych artystów, naukowców, poetów, duchownych, polityków, nauczycieli, animatorów kultury. „Ilustrowana historia Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana z lat 2005-2012” jest trwałym śladem po Sławku i zostanie na zawsze w naszym dorobku i historii. Podobnie jak kolorowe karty pocztowe z jego zdjęciami, jakie wydał sam w 2008 roku - o Dniach Sarbiewskiego.


W imieniu St. Academia Europaea Sarbieviana pragnę Sławkowi za wszystko podziękować! Jednocześnie wyrażam ogromny smutek z powodu Jego odejścia – przedwczesnego! Składam szczere wyrazy współczucia żonie Marii, jego dzieciom Małgosi i Rafałowi wraz z ich rodzinami, przyjaciołom i znajomym Sławka Zembrzuskiego. Spoczywaj Sławku w pokoju i oręduj dalej – tak samo aktywnie i szczerze! - aby pamięć o M.K. Sarbiewskim nigdy nie zaginęła! Spoczywaj w pokoju życzliwy, dobry Przyjacielu, Szczęść Boże!


***


Pogrzeb Sławomira Zembrzuskiego odbył się w samo południe, w sobotę, 8 marca, w wypełnionym po brzegi kościele parafialnym św. o. M. Kolbego w Płońsku. Z udziałem nie tylko rodziny, ale władz Płońska (było dwoje burmistrzów), miejscowych liderów kultury, mieszkańców miasta. A ks. dr Michał Zadworny w pięknej homilii, podkreślając dobroć, życzliwość i szlachetność Sławomira Zembrzuskiego powiedział, że jego życie była napiękniejszą homilią. 


- Sławomir pokazał nam sztukę życia, pokazał jak należy kochać bliskich, swoje miasto, swoją Ojczyznę. Jego życie było jedną wielką pieśnią, którą będziemy nucić, kiedy on będzie w drugim życiu… 


dr Teresa Kaczorowska


Prezes Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana


w Sarbiewie, pow. Płońsk



P1
P1
P2
P2
P3
P3

2025-03-09 - Krzysztof Turowiecki

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Jezuici w Warszawie -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Ekspansja - strony Internetowe -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Czernice Borowe -

Parafia Zakroczym -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Urząd Miasta w Płońsku -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Zamek Królewski w Warszawie -

Parafia Sarbiewo -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Kroże -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

www.ekspansja.eu Ekspansja