Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

400 lat Jezuitów w Warszawie

Zakon Jezuitów w Warszawie istnieje już ponad 400 lat. Przypomniał o tym Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie Sekcja „Bobolanum", który wraz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie, 7 listopada 2009 r. zorganizował sesję naukową „400 lat Jezuitów w Warszawie”.

W Auli Wielkiej Bobolanum, przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie, odczyty wygłosili tacy znawcy tej tematyki, jak prof. Janusz Tazbir (PAN) - przybliżył postać znanego jezuity, Piotra Skargi (właściwie Piotra Powęskiego, szlachcica spod Mszczonowa, kaznodziei - w Pułtusku, Lwowie, Warszawie, Płocku i Wilnie - pisarza, czołowego przedstawiciela kontrreformacji w Polsce, pierwszego rektora Akademii Wileńskiej), prof. Ludwik Grzebień SJ (WSFP Ignatianum w Krakowie) – omówił znaczenie jezuitów w Rzeczypospolitej na przełomie XVI i XVII wieku, czy prof. Jan Dzięgielewski (UKSW), który przypomniał rolę Jezuitów w Rokoszu Zebrzydowskiego. Omówiono też działalność charytatywną jezuitów w Warszawie (prof. Andrzej Karpiński, UW), edukacyjną (prof. Anna Kamler, UW) oraz ich rolę na dworze królewskim w XVII wieku (prof. Dariusz Kuźmina, UW). Na ciekawą wędrówkę multimedialną po Wiecznym Mieście zaprosił wszystkich ks. dr Robert Danieluk, archiwista z Rzymu, który zaprezentował źródła do dziejów jezuitów ze Świętojańskiej w Archiwum Głównym

Towarzystwa Jezusowego w Rzymie, m.in. tak cenne XVII-wieczne dokumenty jak świadectwo ślubów zakonnych Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, czy jego akt zgonu.
Towarzystwo Jezusowe (Societas Jesu) zostało założone w 1534 r. przez św. Ignacego Loyolę, zatwierdzone przez papieża Pawła III w 1540 r. Jezuici, poza działalnością apostolską, rekolekcyjną, misyjną - zajmowali się głównie edukacją i wychowaniem młodzieży, tworząc na całym świecie największą w dziejach Kościoła sieć szkolnictwa, znaną z wysokiego poziomu nauczania. W swoich kolegiach i akademiach wprowadzali nowatorskie metody kształcenia, nauczali klasyki, kilku języków obcych, w tym głównie łaciny, organizowali teatry szkolne, sodalicje, internaty; kształtując prawych obywateli o postawach religijnych. Skuteczność ich działań przysporzyła im jednak wielu wrogów, powstała „czarna legenda” tego najpotężniejszego zakonu, co doprowadziło w 1773 r. do kasaty Jezuitów przez papieża Klemensa XIV (przywrócono w 1814 r.). Obecnie Jezuici prowadzą w świecie ponad 100 uczelni, liczne rozgłośnie radiowe, wydają ok. 1,5 tys. czasopism.

Do Warszawy Jezuici przybyli na stałe dokładnie 14 stycznia 1598 roku (najpierw byli w Braniewie, sprowadzeni przez kardynała S. Hozjusza w 1564, dla kształcenia Polaków). Zasiedlili klasztor na warszawskiej Starówce, przy ul. Świętojańskiej 10, gdzie wznieśli świątynię Matki Bożej Łaskawej, którą poświęcono w 1626 r. Za panowania Władysława IV Wazy stała się ona kościołem dworskim. Na niedzielne msze święte przybywał do kościoła król z dworzanami (w Warszawie król osiadł dopiero w 1611 roku). Kazania głosił tam pierwszy nadworny kaznodzieja króla Zygmunta III Wazy - ks. Piotr Skarga (1536-1612), a po nim inni jezuici, także św. Andrzej Bobola (1591-1657) oraz największy poeta baroku - Maciej Kazimierz Sarbiewski (1595-1640), który w latach 1635-40 był kaznodzieją króla
Władysława IV Wazy, dostał wylewu podczas swego ostatniego kazania i po kilku dniach zmarł mając 45 lat (2 kwietnia 1940 r.).

- Większość możnowładców I Rzeczypospolitej miało do czynienia z jezuitami. Zakonnicy zajmowali się ich edukacją, byli spowiednikami, kaznodziejami, kapelanami w wojsku, wywierając duży wpływ na politykę państwa – mówił prof. Dariusz Kuźmina.

O znaczeniu SJ – w prowincjach polskiej i litewskiej - najobszerniej powiedział prof. Ludwik Grzebień, rektor Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Podkreślił znaczenie Jezuitów w kształceniu Polaków (tanim i masowym), wszechstronnie szerokiej działalności na Kresach I RP (znali 7 języków narodowych). Wywarli ogromny wpływ na oświatę, kulturę i sztukę baroku, a nawet na powstanie licznych zakonów i zgromadzeń żeńskich (choć sami pozostali zakonem męskim). Do 1772 r. prowadzili 56 kolegiów i dwie akademie: w Wilnie i we Lwowie. Zamierzali też opanować Akademię Krakowską, stąd wieloletnie z nią spory o strefy wpływów.

Na pewno jezuici sprzeciwiali się równouprawnieniu innowierców i reformacji, a także warcholstwu i egoizmowi stanowemu szlachty. Postulowali wzmocnienie władzy króla sprzymierzonej z władzą Kościoła (Piotr Skarga ujął to w swoich Kazaniach Sejmowych, 1597). Byli zwolennikami unii z prawosławiem – na synodzie w Brześciu Litewskim w 1596 r. doprowadzili do zawarcia Unii Brzeskiej Kościoła rzymskokatolickiego I Rzeczypospolitej z Kościołem prawosławnym (część duchownych i wyznawców prawosławia uznała Papieża za głowę swego Kościoła, zachowując jednak własną liturgię – unici). Szczególnie żarliwym, patriotycznym prorokiem polskim był Piotr Skarga, doskonały retoryk, o wyjątkowym kunszcie słowa i stylu, który wygłaszał pełne wyjątkowej emfazy kazania o grożących Polsce niebezpieczeństwach, min. ze strony Habsburgów (uwiecznił go Jan Matejko w obrazie „Kazanie Skargi”)..

Na początku XX wieku powstał – istniejący do dziś - Dom Zakonny SJ przy ul. Rakowieckiej 61. Ufundował go papież Pius XI, który zanim został papieżem, jako Achilles Ratti był w Warszawie nuncjuszem Stolicy Apostolskiej. Darem tym okazał swoją sympatię narodowi polskiemu. W Warszawie, w której żył i pracował, sprezentował tam dom wydawniczy, który miał się stać ośrodkiem pracy intelektualnej oraz apostołowania przez książkę i prasę. Poświęcony 1 grudnia 1935 roku służył jako Dom Pisarzy Towarzystwa Jezusowego. Uruchomiono w nim wydawnictwo, gdzie drukowano nie tylko książki, ale też kilka czasopism: „Misje Katolickie”, „Przegląd Powszechny”, „Moderator”, „Myśl Rekolekcyjną”, „Oriens”, „Sodalis Marianus” oraz „Wiarę i Życie”. Obok wydawnictwa kapłani prowadzili posługę duszpasterską w znajdującej się w Domu Zakonnym kaplicy, udostępniając ją okolicznym mieszkańcom. Podczas drugiej wojny światowej, mimo formalnego nie istnienia parafii, SJ y Rakowieckiej prowadzili tajne nauczanie, działalność charytatywną, głosili kazania (m.in. znakomity mówca ks. Edward Kosibowicz SJ), odprawiali msze św., na które ściągały tłumy z całej Warszawy.

Teresa Kaczorowska

2009-11-10 - Krzysztof Turowiecki

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Kroże -

Ekspansja - strony Internetowe -

Parafia Sarbiewo -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Jezuici w Warszawie -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Czernice Borowe -

Zamek Królewski w Warszawie -

Urząd Miasta w Płońsku -

Parafia Zakroczym -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

www.ekspansja.eu Ekspansja