Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

POWIAT PŁOŃSKI WSPIERA XIX FESTIWAL KS. MACIEJA SARBIEWSKIEGO „CHRZEŚCIJAŃSKI HORACY Z MAZOWSZA”

W dniu 26 kwietnia 2024 roku przedstawiciele Stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana”, ...czytaj więcej

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Relacja - X Międzynarodowe Dni M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

Jubileusz z nową książką i płytą

   W niedzielę zakończyła się największa literacka impreza na Płn Mazowszu - X Międzynarodowe Dni M.K. Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” – jak zwykle pod patronatem Marszałka Sejmu RP i Biskupa Płockiego, a od 2011 r. także Marszałka Woj. Mazowieckiego. Tegoroczny, już X festiwal, trwał trzy dni (9-11 maja 2014) i jak zawsze miał na celu przypomnienie dzieł i postaci ks. jezuity Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (1595-1640) - jako poety rangi europejskiej (uwieńczonego w Rzymie Wawrzynem Poetyckim przez Papieża Urbana VIII, a więc dzisiejszym Noblem); a zarazem jako uczonego, profesora kolegiów jezuickich i Akademii Wileńskiej, a także jako oratora i w latach 1635-1640 kaznodziei króla Władysława IV Wazy. 
   Nad przygotowaniem X edycji tej największej na Płn Mazowszu literacko-kulturalno-naukowo-edukacyjnej imprezy, w tym roku jubileuszowej, organizatorzy pracowali od jesieni 2013 r. Powołano Komitet Organizacyjny pod kierownictwem dr Teresy Kaczorowskiej, z udziałem najważniejszych z ponad 20 podmiotów współorganizujących ten duży, trzydniowy festiwal, odbywający się w tym roku na terenie kilku powiatów (płońskiego, ciechanowskiego, przasnyskiego). Impreza była jak zwykle partnerska, każdy podmiot miał swoją rolę i zadanie, które też finansował. W przygotowanie jej włączyły się ośrodki  kultury, muzea, biblioteki, Zamek Królewski w Warszawie, samorządy, szkoły, parafie, organizacje społeczne, Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku, Jezuici. Z każdym rokiem podmiotów zaangażowanych w przygotowanie tego festiwalu przybywa, co widać było na pięknych plakatach i zaproszeniach.
   W tym roku program X Dni był wyjątkowo ciekawy i bogaty. Nowością był Dzień Ciechanowski (w trzydniowym programie jest zawsze jeden dzień wyjazdowy śladami M.K. Sarbiewskiego, ostatnie to: Dzień Płocki, Pułtuski, Warszawski, Rostkowski), konferencja naukowa „Maciej Kazimierz Sarbiewski SJ – jego twórczość w naszej pamięci” - w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie (8 referatów, które w 2015 r. zostaną wydane w formie pokonferencyjnej książki przez współorganizatora konferencji, tj. Akademię Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku). Referaty wygłosiło siedmioro badaczy: prof. Elwira Buszewicz, UJ Kraków, prof. dr hab. Paulina Buchwald - Pelcowa, Akademia Humanistyczna w Pułtusku, prof. Jakub Lichański, UW; o. dr Krzysztof Dorosz SJ, Toruń; dr Radosław Lolo, Akademia Humanistyczna w Pułtusku; a z Ciechanowa: dr Teresa Kaczorowska, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. M. Konopnickiej i prezes Stowarzyszenia Academia Eeuropaea Sarbieviana oraz Bogumiła Umińska – historyk z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie i sekretarz Stowarzyszenia Academia Eeuropaea Sarbieviana. Prelekcję multimedialną zaprezentowali też goście z Kroż na Litwie, gdzie ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski rozpoczynał swoją pracę pedagoga: Lina Mikalajunaite – dyrektor Centrum Kultury im. ks. M.K. Sarbiewskiego w Krożach, z Algisem Krutkevičiusem, odpowiedzialnym w rejonie Kelme  za kulturę.
   Nowością Dni było też wydanie poetyckiego almanachu „O Laur Sarbiewskiego” pod red. T. Kaczorowskiej (z nagrodzonymi wierszami z dziesięciu edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „O Laur Sarbiewskiego”) oraz  CD z hymnem AES „Ad fontem Sonam” („Do źródła Sony”) – z tekstem M.K. Sarbiewskiego i muzyką Ireny Podobas (pianistyki, członek założyciel AES), w wykonaniu Warszawskiego Chóru  Chłopięco-Męskiego z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Nagrania dokonano w 2012 r., w archikatedrze Wojska Polskiego w Warszawie. 
   Ponadto podczas X Dni M. K. Sarbiewskiego, zrealizowano, mimo nienajlepszej pogody majowej, cały program. Odbyło się pięć spotkań autorskich - jedno w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Płońsku (Daniel Artymowski, kustosz Zamku Królewskiego w Warszawie), dwa na terenie gminy Baboszewo (ks. dr Eligiusz Dymowski z Krakowa i Romuald Mieczkowski z Litwy) oraz  dwa spotkania z poetami w powiecie przasnyskim (Magdalena Węgrzynowicz-Plichta z Krakowa i Marek Czuku z Łodzi); trzy koncerty (Magda Umer z zespołem; Zespół Muzyki Dawnej „Capella Scholari z Ciechanowa, kwartet „Prima Vista”  i Henryk Boukołowski z Warszawy), dwie wystawy (pokonkursową „O Laur Sarbiewskiego” w PCKiSz w Ciechanowie, fotograficzną Sławomira Zembrzuskiego w MBP w Płońsku), cztery tradycyjne już konkursy „O Laur Sarbiewskiego" (poezji, krasomówczy, recytatorski, plastyczny – w tym  trzy ostatnie dla dzieci i młodzieży). W programie była również msza św. w intencji M.K. Sarbiewskiego w Sarbiewie (koncelebrował ją w niedzielę, 11 maja, ks. dr Krzystzof Dorosz SJ z Torunia, a homilię wygłosił ks. prof. Zbigniew Kubacki SJ z Warszawy). Odbyła się także Noc Poetów z koncertem ciechanowskiego barda Witolda Rosołowskiego (w Dworku w Dłużniewie) oraz wiele zdarzeń towarzyszących. Ocenia się, że w tym niezwykłym festiwalu literackim uczestniczyło w sumie kilka tysięcy mieszkańców Płn Mazowsza.
   Na pewno w przeciągu dziesięciu lat Dni pomogły trochę spopularyzować postać oraz twórczość M.K.Sarbiewskiego, pod kątem literackim, naukowym, poznawczym. Inicjatorzy wskrzeszania z niepamięci „polskiego Horacego” stawiają sobie jednak dalsze, jeszcze trudniejsze cele - chcieliby zbudować Dwór Sarbiewskich z oficyną i ogrodem w Sarbiewie (SARBINUM), wydać dzieła M. K. Sarbiewskiego (we współczesnym języku polskim i angielskim), czy rozpocząć współpracę z Rzymem (gdzie Sarbiewski kształcił się, pisał, otrzymał Laur Poetycki). Dlatego osiem lat temu miłośnicy Sarbiewskiego powołali organizacją pozarządową - Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana (AES). Na kilka godzin przed rozpoczęciem tego festiwalu, w Dworku w Dłużniewie, odbyło się VIII Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, na którym omówiono miniony rok i zaplanowano działania na rok 2015. Ważnym zadaniem tej organizacji pozarządowej jest przekonanie samorządowych władz lokalnych do złożenia partnerskiego wniosku ( z udziałem Academii jako partnera) na budowę SARBINUM w Sarbiewie (Dworu Sarbiewskich z oficyną i ogrodem) z wykorzystaniem drugiego rozdziału funduszy UE.

Teresa Kaczorowska



2014-05-12 - Krzysztof Turowiecki

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Kroże -

Jezuici w Warszawie -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Ekspansja - strony Internetowe -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Czernice Borowe -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Zamek Królewski w Warszawie -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Parafia Zakroczym -

Urząd Miasta w Płońsku -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Parafia Sarbiewo -

www.ekspansja.eu Ekspansja