Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

Sarbiewski: poeta jezuita odkrywany na nowo

...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Warszawskie spotkania z Sarbiewskim

   Warszawa znów miała okazję usłyszeć o Macieju Kazimierzu Sarbiewskim. Stało się to możliwe dzięki spotkaniom, które odbyły się 18 XI 2017 r. w ramach IX już Dnia poświęconego „chrześcijańskiemu Horacemu”. Od kilku lat wydarzenia te są organizowane w poszerzonej formule, składającej się z części przedpołudniowej na Zamku Królewskim oraz wieczornej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, Patronki Stolicy, na ul. Świętojańskiej, gdzie pierwotnie został pochowany nasz Poeta.
   Tegoroczne spotkania rozpoczął wykład prof. Elwiry Buszewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został poświęcony znakomitemu tłumaczowi Sarbiewskiego, ojcu Tadeuszowi Karyłowskiemu (1882-1945), jezuicie, znawcy literatury klasycznej, także poecie i publicyście „Przeglądu Powszechnego”. Prelegentka pokazywała, jak trudno jest przekładać poetycką łacinę na język polski i jak zmagali się tłumacze z klasycznymi tekstami. Jak stwierdziła prof. Buszewicz, można rozumieć poszczególne słowa, ale niełatwo znaleźć nić, która wiązałaby, spajałaby sens przekładu. Na pewno wiedział o tym o. Tadeusz Karyłowski, który zasłynął również jako tłumacz hymnów kościelnych, m. in. znanych Te Deum i Tantum ergo, a także Eneidy Wergiliusza, wydanej w 1924 r. w serii Biblioteki Narodowej. Jako poeta Karyłowski, autor m. in. Sonetów z Tatr, jest dziś zupełnie zapomniany, stąd przypomnienie jego postaci i dorobku okazało się przedsięwzięciem ważnym i potrzebnym.
   Następnie w stylowym Mieszkaniu Stefana Żeromskiego na Zamku Królewskim odbyło się spotkanie literackie, w czasie którego teksty poezji klasycznej Wergiliusza i Sarbiewskiego w tłumaczeniu Tadeusza Karyłowskiego zaprezentowali aktorzy: Jacek Bursztynowicz i Jacek Pacocha, a wprowadził je słowem wstępnym kustosz Daniel Artymowski. Południowe spotkanie literackie dopełniła uroczystość wręczenia nagród za prace naukowe z lat 2013-16 na temat życia Macieja K. Sarbiewskiego, jego twórczości oraz recepcji w Europie. Tę część poprowadził przewodniczący jury, prof. Juliusz A. Chrościcki, a nagrodzeni zostali:
W kategorii „Prace dyplomowe”: Oktawia Galbierska za pracę magisterską: Z dziejów barokowej recepcji „Pieśni nad pieśniami”: wykorzystanie jej motywów w „Księdze epigramatów” M. K. Sarbiewskiego. Praca została napisana pod kierunkiem prof. W. Waleckiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2014 r.
W kategorii „Książki”: Anna Kołos za pracę Fides querens intellectum: Wiara i rozum w barokowym konceptyzmie M. K. Sarbiewskiego i S. H. Lubomirskiego, KUL, Lublin 2013.
W kategorii „Artykuły naukowe” nagrodę otrzymał Paul Hulsenboom za trzy publikacje z lat 2015-2016 poświęcone M. K. Sarbiewskiemu.
Ponadto za artykuły zostali wyróżnieni: Justyna Zaborowska-Musiał, Krzysztof Fordoński i Piotr Urbański.


   Po tej części obecni członkowie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, na czele z prezes dr Teresą Kaczorowską, spotkali się celem omówienia najbliższych zadań, a zwłaszcza planów związanych z XIV. Festiwalem Macieja K. Sarbiewskiego, który ma się odbyć 11-13 maja 2018 r.
   Część wieczorną IX Dnia Macieja K. Sarbiewskiego w Warszawie rozpoczęła Eucharystia w intencji Poety w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Przewodniczył o. Lesław Ptak, Rektor Kościoła, a homilię wygłosił o. Leszek Mądrzyk, reprezentujący o. Prowincjała. Po Mszy św. zabrał głos o. Krzysztof Dorosz, który przedstawił działalność Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana i opowiedział o podejmowanych inicjatywach wskrzeszania pamięci o „sarmackim Horacym”.
   Ok. godz. 21 rozpoczął się wieczór poezji i muzyki barokowej, zatytułowany „Okruchy czasu”. Zebrani mieli okazję posłuchać nie tylko wierszy Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, ale także jego prozy: fragmentów traktatu O poezji, poincie i dowcipie oraz listów do biskupa płockiego Stanisława Łubieńskiego. Utwory te znakomicie interpretował Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa, który w prezentacji wykorzystał nawet ...chińskie pałeczki. Na klawesynie świetnie zagrała Anna Urszula Kucharska, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej, wykonując głównie utwory współczesnego Sarbiewskiemu kompozytora, Johanna Jacoba Frobergera. W sakralnej przestrzeni jezuickiej świątyni klawesyn brzmiał wspaniale. Szkoda jedynie, że niewielu słuchaczy dotrwało do końca koncertu. Za to ci, co wytrwali, odebrali nagrodę w postaci uczty duchowej i artystycznej.


Tekst i zdjęcia: Krzysztof Dorosz SJ


 



01
01
02
02
03
03
04
04
05
05
06
06
07
07
08
08
09
09
010
010

2017-11-26 - Krzysztof Turowiecki

Jezuici w Warszawie -

Parafia Zakroczym -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Zamek Królewski w Warszawie -

Parafia Sarbiewo -

Czernice Borowe -

Kroże -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Urząd Miasta w Płońsku -

Ekspansja - strony Internetowe -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

www.ekspansja.eu Ekspansja