X Dzień ks. Macieja K. Sarbiewskiego SJ w Warszawie
Polskich Horacych dwóch - oświeceniowo i patriotycznie
Już po raz dziesiąty, 27 października 2018 r., odbył się w Warszawie Dzień Macieja K. Sarbiewskiego, poświęcony wybitnemu jezuicie, poecie i krytykowi poezji z okresu baroku, uczonemu i kaznodziei królewskiemu Władysława IV Wazy. Jak zwykle zorganizowali go: Dział Oświatowy Zamku Królewskiego w Warszawie, Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana (AES) oraz Ojcowie Jezuici.
W pierwszej części zatytułowanej „Polskich Horacych dwóch”, która odbywała się tym razem w kawiarni Cafe Zamek w Zamku Królewskim w Warszawie, uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać o dwóch wybitnych jezuitach-poetach, związanych z tym miejscem: o Macieju Kazimierzu Sarbiewskim oraz o Adamie Naruszewiczu - tłumaczu Sarbiewskiego na język polski, poecie okresu oświecenia i współpracowniku króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Postaci te przybliżył kustosz Daniel Artymowski, a ich wiersze zaprezentowali aktorzy Barbara i Jacek Bursztynowiczowie. W tej części uczestniczyło ok.40 osób, w tym kilkoro członków Zarządu Academia Europaea Sarbieviana (AES): dr Teresa Kaczorowska (prezes AES), Paweł Dychto skarbnik AES) i ks. dr Krzysztof Dorosz SJ; ponadto przybyli: Stefan Świetliczko oraz Maciej Gąsiorek. Na zakończenie spotkania dr Teresa Kaczorowska podziękowała (wręczając prezent od AES) kustoszowi Danielowi Artymowskiemu za przygotowanie dziesięciu edycji Dni Macieja K. Sarbiewskiego na Zamku Królewskim, życząc dalszej z nim współpracy.
W drugiej części Dnia Sarbiewskiego, która odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej w Warszawie - podczas wieczornej mszy św. - ks. dr o. Krzysztof Dorosz mówił w homilii o wizerunku św. Stanisława Kostki, jaki wykreował Maciej Kazimierz Sarbiewski w poemacie poświęconym Świętemu z Rostkowa. Wiersz „Do świętego Stanisława Kostki. Poemat ślubowany za szczęśliwy powrót króla polskiego, Władysława IV, z Badenu do Polski w r. 1639”, napisany przez „polskiego Horacego” około 70 lat po śmierci Stanisława (1550-1568) jest poetyckim świadectwem jak postrzegano wtedy Kostkę i jak wielką cześć mu oddawano. Po mszy św. o działalności i planach Academia Europaea Sarbieviana odczyt dr Teresy Kaczorowskiej (z powodu jej nieobecności) przedstawił skarbnik Zarządu AES Paweł Dychto. Spotkanie w Sanktuarium zwieńczył program poetycko-muzyczny zatytułowany „Dla chwały Twej Polsko, moja ziemska Ojczyzno”. Tytuł koncertu i wybór utworów był inspirowany 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiersze Sarbiewskiego, w przekładach Władysława Syrokomli i Juliana Eysmonta, znakomicie zaprezentował Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa, który był też pomysłodawcą i autorem scenariusza. Na organach zagrał Szymon Sobutkowski, organista Sanktuarium.
Kolejne spotkanie poświęcone Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu jest planowane na 10-12 maja 2019 r. Będzie to jubileuszowy, już XV Międzynarodowy Festiwal „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”. Zapraszamy!
Fot. i tekst Krzysztof Dorosz
2018-10-30 - Krzysztof Turowiecki