Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego


Serdecznie zapraszamy na

XX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

„Chrześcijański ...czytaj więcej

Jego życie było jedną wielką pieśnią

Poza szeroką działalnością w kulturze Płońska, Sławomir Zembrzuski (zmarł 3 marca 2025 r., w wieku ...czytaj więcej

XX Międzynarodowy Konkurs Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

1. Konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach:


a) poezji ...czytaj więcej

Wyjazd studyjny do Rzymu

Drodzy literaci /wszyscy/


Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana /AES/ zaprasza na wyjazd studyjny do Rzymu szlakiem ...czytaj więcej

Członkowie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana /wszyscy/

Dla uczczenia tych dwóch rocznic planujemy także w dniach 22-30 kwietnia 2025 r. wyjazd studyjny szlakiem M.K. Sarbiewskiego ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

XVIII Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego

Pełnoletni i po raz pierwszy z prowincjałem Jezuitów


   Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” pod patronatem Marszałka Mazowsza i Biskupa Płockiego jest już pełnoletni – przy pięknej majowej pogodzie, w zapachu bzów i konwalii, odbyły się bowiem dwa dni jego osiemnastej edycji. Po raz pierwszy Festiwal jest nie tylko majowy (12-13 maja 2023 r.), ale i czerwcowy, gdyż trzeci dzień Festiwalu odbędzie się 22 czerwca br. na Zamku Królewskim w Warszawie. I po raz pierwszy zaszczycił go swoją obecnością przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów o. ks. Zbigniew Leczkowski, który w zabytkowym kościele w Sarbiewie odprawił uroczystą mszę św. w intencji „polskiego Horacego” i wszystkich, którzy niosą jego imię.  W rodzinnej wsi „polskiego Horacego” homilię wygłosił jezuita ks. dr Krzysztof Dorosz, nawiązując do „ekologicznych” wątków w twórczości Sarbiewskiego, który postrzegał przyrodę jako wielki dar Boga Stwórcy i przejaw Boskiej miłości do człowieka.


   Program  tej literacko-kulturalno-naukowo-edukacyjnej imprezy był jak zwykle bardzo bogaty. Poza mszą św. w zabytkowym kościele św. Stanisława, Biskupa i Męczennika w Sarbiewie, w ciągu dwóch pierwszych dni rozstrzygnięto aż pięć konkursów, w tym trzy dla młodzieży: na najlepszą prelekcję multimedialną o poecie z Sarbiewa (zorganizowało je Starostwo w Płońsku); ponadto krasomówczy i recytatorski (w Szkole Podstawowej im. K. Sarbiewskiego w Sarbiewie). Natomiast do dorosłych skierowano Ogólnopolski i Międzynarodowy Konkurs Poezji „O Laur Sarbiewskiego” (w j. polskim i łacińskim). Tegorocznymi laureatami zostali: Anna Piliszewska z Wieliczki (wiersze w języku polskim) i Stefano Vittori z miejscowości Latina nieopodal Rzymu (wiersze w języku łacińskim). Gala rozstrzygnięcia poetyckich konkursów i wręczenia nagród jest zawsze w Płońsku wzruszająca, szczególnie kiedy na wspaniałej scenie MCK-u brzmi łacina, język poety z Sarbiewa. 


   Odbyły się też trzy koncerty: Urszuli Makosz i Urszuli Stosio  z Krakowa (w MCK Płońsk),  duetu Curly Cale (w Sienkiewiczówce MODR Poświętne) oraz prof. Marii Pomianowskiej i jej doktorantki Mingjie Yu z Chin (w kościele w Sarbiewie). Wygłoszono także dwa wykłady „Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego”: profesorów A.W. Mikołajczaka i R. Dymczyka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 


   Tradycyjnie odbyło się też Walne Zgromadzenie St. Academia Europaea Sarbieviana (koordynatora Festiwalu), Noc poetów (w pięknie odrestaurowanym dworku Sienkiewiczówka), promocje książek. Nie zabrakło również rozpraw i długich dysput uczonych, poetów i animatorów kultury, nie tylko z Polski - w Sienkiewiczówce, czy podczas integracyjnego grilla w ogrodach zabytkowej plebanii w Sarbiewie.


    – To najpiękniejsza impreza poetycka, w jakiej uczestniczyłem – powiedział Krzysztof Bieńkowski, literat z Płocka, który po raz pierwszy wziął udział w Festiwalu M.K. Sarbiewskiego.


   Dziękuję wszystkim uczestnikom Festiwalu, współorganizatorom i sponsorom, których w tym roku było 17. A na zakończenie Festiwalu zapraszam za miesiąc, 22 czerwca 2023 r. do Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbędzie się uroczysta premiera książki „Rzymskim szlakiem Sarbiewskiego”, autorstwa prof. Aleksandra W. Mikołajczaka i Rafała Dymczyka. Uczeni z Poznania podjęli cenną inicjatywę opisania swojej wyprawy z września 2022 roku, czyli dokładnie 400 lat po „rzymskiej peregrynacji” Sarbiewskiego. 


   - Stwarza to świetną okazję, aby przedstawić wielkiego Poetę na nowo, w sposób nietradycyjny i być może dla wielu czytelników zaskakujący. Mamy nadzieję, że promocja i lektura tej książki stanie się źródłem dobrych myśli i nowych inspiracji w przywracaniu pamięci o jezuickim Poecie, którego obdarzono zaszczytnym tytułem „chrześcijańskiego Horacego” z Mazowsza – napisał na internetowej stronie Jezuitów ks. Krzysztof Dorosz, członek Zarządu St. Academia Europaea Sarbievianahttps://jezuici.pl/2023/05/poetycka-majowka-z-ojcem-maciejem-sarbiewskim/


Teresa Kaczorowska


Fot. Krzysztof Dorosz, Teresa Kaczorowska


 









Prezentacja Nikoli Bluszcz, uczennicy Zespołu Szkół Nr 2 w Płońsku, która zdobyła I miejsce w Konkursie na prezentację multimedialną dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. "Maciej Kazimierz Sarbiewski - Chrześcijański Horacy z Ziemi Płońskiej". Konkurs zorganizowło Starostwo Powiatu Płońskiego.

2023-05-16 - Krzysztof Turowiecki

Urząd Miasta w Płońsku -

Jezuici w Warszawie -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Parafia Zakroczym -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Ekspansja - strony Internetowe -

Kroże -

Parafia Sarbiewo -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Zamek Królewski w Warszawie -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Czernice Borowe -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

www.ekspansja.eu Ekspansja