Academia Europaea Sarbieviana Cele Academii

Nieustający Konkurs Poetycki O Laur Sarbiewskiego

POWIAT PŁOŃSKI WSPIERA XIX FESTIWAL KS. MACIEJA SARBIEWSKIEGO „CHRZEŚCIJAŃSKI HORACY Z MAZOWSZA”

W dniu 26 kwietnia 2024 roku przedstawiciele Stowarzyszenia „Academia Europaea Sarbieviana”, ...czytaj więcej

Program XIX Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza”

pod patronatem Marszałka Woj. Mazowieckiego, Biskupa Płockiego (9-10 maja 2024 r.)

...czytaj więcej

XIX Międzynarodowy Konkur Poetycki „O Laur Sarbiewskiego”

Konkurs jest organizowany z okazji 429 rocznicy urodzinksiędza Macieja Kazimierza Sarbiewskiego i ...czytaj więcej

Zmarł wybitny uczony, prof. Juliusz Chrościcki

Academia Europaea Sarbieviana straciła kolejnego wybitnego uczonego. Nocą, 16 grudnia 2024 r., zmarł ...czytaj więcej

Rzymskim szlakiem Macieja Sarbiewskiego SJ

recenzja ...czytaj więcej

strona 1
1 2 3 4 ..

Związek Literatów na Mazowszu

Protokół nr 1/2023


Ze spotkania członków Zarządu Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana oraz współorganizatorów XVIII Festiwalu M.K. Sarbiewskiego, Sarbiewo, 11.01.2023 r.


 


Spotkanie odbyło się w Sali Pamięci Ks. M. K. Sarbiewskiego w Szkole Podstawowej w Sarbiewie im. M.K. Sarbiewskiego. Uczestniczyli w nim :


Członkowie Zarządu:


   1. Dr Teresa Kaczorowska – prezes


   2. Jolanta Marzęcka - wiceprezes 


   3. Dr Bogumiła Umińska –sekretarz


   4. Paweł Dychto – skarbnik 


oraz współorganizatorzy XVIII Festiwalu M.K. Sarbiewskiego:


   1. Monika Witkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej  w Sarbiewie 


   2. Ks. Dr Jan Ziarko – proboszcz parafii Sarbiewo 


1. Spotkanie odbyło się w świątecznej, noworocznej scenerii. Prowadziła je dr Teresa Kaczorowska. Witając zgromadzonych gości, złożyła życzenia Noworoczne. Następnie dokonała przeglądu wydarzeń, które miały miejsce od poprzedniego Festiwalu ks. M. K. Sarbiewskiego,   podkreślając jednocześnie najważniejsze jego aspekty. Wymieniła także wszystkich sponsorów, składając im podziękowanie.  Podkreśliła rolę sarbiewskiej Szkoły w tych działaniach.  Podarowała wszystkim egzemplarze ostatniego wydawnictwa Związku Literatów na Mazowszu, „Ciechanowskie Zeszyty Literackie” nr 24, gdzie zawarte są m.in. relacje z dwóch ostatnich Festiwali im. ks., M. K. Sarbiewskiego i nagrodzone wiersze z konkursów. 


2. Prezes zrelacjonowała ostatnie wydarzenia, związane z AES, które miały miejsce od ostatniego Festiwalu. Należał  do nich m.in. Jubileusz 80. Rocznicy  urodzin Prof. Juliusza Chrościckiego – Przewodniczącego Rady Naukowej AES, który miał miejsce w Warszawie 13.08.2022 r. Miał on bardzo uroczysty charakter, z udziałem znamienitych ludzi nauki, związanych zarówno z UW,  jak też Uniwersytetem Paryskim.  Dr Teresa Kaczorowska, która uczestniczyła w tych uroczystościach, wystosowała także w imieniu Academii stosowny  List Gratulacyjny.  


3. Ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu AES było przyznanie Stowarzyszeniu w dniu 13.10.2022 r., decyzją Kapituły Marki Przyjazne Mazowsze certyfikatu nr 9/2022  uprawniającego do oznaczania znakiem „Marka Przyjazne Mazowsze” inicjatywy  Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Chrześcijański Horacy z Mazowsza” na okres dwóch lat. Certyfikat ten połączony jest także z nadaniem AES statuetki Skrzata „Marka Przyjazne Mazowsze 2022”. Nagrodę tę odebrała Prezes podczas `uroczystości, które miały miejsce w GOK w Sochocinie w dniu  10 listopada 2022 r.  Przywiozła i pozostawiła w Izbie M.K. Sarbiewskiego w SP w Sarbiewie.


4. Dr Teresa Kaczorowska omówiła także swój udział w V Jubileuszowym Wieczorze Łacińskim, który miał miejsce na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II W Krakowie 12 grudnia 2022 r. Patronem tej edycji był „Maciej Kazimierz Sarbiewski -  życie - twórczość – pamięć”. Prezes wystąpiła tam z prelekcją na temat  Jezuity z Sarbiewa, podkreślając jednocześnie działalność Academii. Jej wystąpienie spotkało się z niezwykłym uznaniem i ciepłym przyjęciem. Podczas tego wieczoru wybrzmiała też poezja ks. M.K. Sarbiewskiego, recytowana po łacinie przez studentów i doktorantów tej Uczelni. 


5. Podczas spotkania Prezes przekazała na ręce dyrektor SP w Sarbiewie Moniki Witkowskiej portret M.K. Sarbiewskiego (miedzioryt J. Ligbera), podarowany wcześniej przez Józefa Plessa. 


6. Dr Teresa Kaczorowska nawiązała także do sesji, która została zorganizowana w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przy współudziale także AES, poświęconej M.K. Sarbiewskiemu. Jej prelegentami byli profesorowie z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu: Aleksander Wojciech Mikołajczak i Rafał Dymczyk. Zaprezentowali oni Drogę rzymską ks. M. K. Sarbiewskiego. W swoim wystąpieniu, opierając się na XVII-wiecznych materiałach źródłowych, jak też fizycznym pokonaniu tego szlaku dzisiaj, dokonali wnikliwej analizy poszczególnych etapów miesięcznej podróży Jezuity we wrześniu 1622 r. do Rzymu. Przedstawili  także jego aktualny wygląd, z odniesieniami do miejsc,  gdzie przebywał Jezuita. Są to wyniki ich obszernego, badawczego  projektu naukowego, które zostaną uwieńczone publikacją. Z kolei heraldyk i badacz mazowieckiej szlachty, Adam Pszczółkowski podczas sesji zaprezentował wyniki swoich najnowszych badań dotyczące genealogii Poety. Opierał się przy tym na nieznanych dotąd dokumentach z XVII i XVIII w. z AGAD. 


7. Podczas spotkania  Paweł Dychto – skarbnik AES omówił projekt, który złożył do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na sfinansowanie kolejnego XVIII Międzynarodowego Festiwalu ks. M. K. Sarbiewskiego, opiewający na kwotę 42.450, zł. Podkreślił także współpracę z wójtem Gminy Baboszewo, która zaowocowała umorzeniem podatku od nieruchomości AES (dot. działki) za rok 2022. Zadeklarował wystąpienie z pismem w tej sprawie także na rok bieżący. 


8. Analizie poddany został także przygotowywany przez  prezes AES wstępny program przyszłego XVIII Międzynarodowego festiwalu ks. M.K. Sarbiewskiego. Jolanta Marzęcka, wiceprezes AES i jednocześnie wicedyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku zaproponowała występ Magdaleny Kumorek z zespołem,  z prezentacją pieśni odnoszących się do twórczości  Bolesława Leśmiana. Dyrektor SP w Sarbiewie, Monika Witkowska potwierdziła realizację wśród uczniów konkursów: krasomówczego i recytatorskiego. 


Ważnym punktem programu  Festiwalu będzie promocja powstającej publikacji dwóch profesorów UAM w Poznaniu: Aleksandra W. Mikołajczaka i Rafała Dymczyka „Droga rzymska Sarbiewskiego” – w PSM w Płońsku oraz na Zamku Królewskim w Warszawie. Starania w tej kwestii prowadzi prezes dr Teresa Kaczorowska. 


Podjęto także decyzję o osobistym zaproszeniu na uroczystą Mszę św. w Sarbiewie biskupa płockiego, ks. bp. Szymona Stułkowskiego. Koordynatorem w nawiązaniu kontaktu będzie proboszcz z Sarbiewa ks. dr Jan Ziarko. 


Przygotowała


Bogumiła Umińska


Sekretarz AES 





Krzysztof Turowiecki - 2023-01-13

Czernice Borowe -

Miejska Biblioteka Publiczna w Płońsku -

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie -

Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku -

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku -

Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie -

Zamek Królewski w Warszawie -

Muzeum Historyczne w Przasnyszu -

Starostwo Powiatowe w Płońsku -

Samorząd Województwa Mazowieckiego -

Parafia Sarbiewo -

Kroże -

Jezuici w Warszawie -

Ekspansja - strony Internetowe -

Urząd Miasta w Płońsku -

Urzędy Gminy: Baboszewo -

Parafia Zakroczym -

Urząd Powiatowy w Ciechanowie -

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie -

www.ekspansja.eu Ekspansja